iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Między starymi książkami i zwykłą makulaturą kryła się teczka...

2019-06-17 08:06:00

Zdjęcie: mbp.kalisz.pl/Witold Puławski, Mieczysław Zaremba, Marcin Galant
Czasem spośród rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia można wydobyć prawdziwe skarby. Tak było w przypadku kolejnej partii darów, które trafiły do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Między starymi książkami i zwykłą makulaturą kryła się teczka sygnowana nazwiskiem Tadeusza Kościelniaka.

Żyjący w latach 1910 – 1996 kaliski artysta-malarz, rysownik, grafik i ilustrator był najstarszym z ośmiorga rodzeństwa i jednym z trzech braci, którzy obrali drogę artystyczną. Jego twórczość rozwijała się nieco w cieniu Mieczysława i Władysława Kościelniaków, choć oni oddawali mu palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o rysunek.

 

Uratowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną rysunki opatrzone są datą 1955 – powstały zatem w okresie pierwszych badań na kaliskim Zawodziu. Świeżo odkrywane grodzisko pobudziło wyobraźnię artysty do stworzenia serii szkiców średniowiecznej osady z jej architekturą, ludźmi i ich codziennym życiem. Są to jedne z najwcześniejszych prac prezentowanych na wystawie, które stały się punktem wyjścia do pokazania kolejnych artystycznych fascynacji Tadeusza Kościelniaka: egzotycznych twarzy, postaci świętych, rycerzy, architektury, kobiet i kwiatów. Ciekawostką jest, że większość z prac powstała na papierze z odzysku, np. na odwrocie poniemieckich telegramów, czy na czarnej kalce, na której powstawały najefektowniejsze rysunki białą kreską.

 

Uroczysta inauguracja wystawy zgromadziła wielu krewnych Tadeusza Kościelniaka, w tym jego jedynego żyjącego brata Stanisława, oraz przyjaciół artysty i miłośników sztuki. Ekspozycja powstała we współpracy z Galerią JAD. Kuratorkami wystawy są: Judyta Dymkowska-Francuz oraz Maria Kubacka-Gorwecka; opracowaniem graficznym zajął się Arkadiusz Błaszczyk. Wystawę można oglądać w Bibliotece Głównej do 31 lipca w godzinach otwarcia placówki.

 

 
Źródło: mbp.kalisz.pl/Arkadiusz Błaszczyk


Reklama wyborcza - Piotr Januszkiewicz kandydat na posła

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl