iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Oddali hołd majorowi Stefanowi Walterowi

2019-06-13 14:00:00

Zdjęcie: mbp.kalisz.pl/Witold Puławski
W poniedziałek, 10 czerwca, przyjechała do Kalisza kilkudziesięcioosobowa delegacja uczniów z Gimnazjum w Radzyminie wraz z opiekunami. Nie była to wizyta przypadkowa.

Szkoła nosząca zaszczytne imię majora Stefana Waltera wskutek reformy szkolnictwa została poddana likwidacji - stąd też pomysł odwiedzin grobu swojego patrona, dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, bohaterskiego obrońcy Warszawy, zmarłego wskutek odniesionych ran bitewnych w 1920 r.

 

Wraz z młodzieżą przybyli do miasta przedstawiciele władz samorządowych gminy Radzymin. Poza wieloma szacownymi gośćmi z Radzymina, swoją obecnością zaszczycili również reprezentanci władz Kalisza – wiceprezydent miasta Grzegorz Kulawinek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński, poseł na sejm RP Piotr Kaleta, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, płk Marek Kosicki; komendant Placówki Straży Granicznej w Kaliszu Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Robert Kaczmarek, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu  i Turystyki Grażyna Dziedziak wraz z główną specjalistką Lidią Plajzer, dyrektor Zespołu Szkół nr 9 Aneta Justyńska wraz z delegacją uczniów oraz Adam Borowiak - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, organizator uroczystości.

Warty honorowe przy kaplicy śp. majora zostały wystawione przez Straż Miejską Miasta Kalisza, Posterunek Honorowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.

 

Po odegraniu hymnu narodowego, oddano hołd oraz złożono wieńce i zapalono znicze w kaplicy majora Stefana Waltera. Po modlitwie w intencji majora oraz jego narzeczonej Janiny Grekkówny, złożono urnę z ziemią z warszawskiego grobu rodziny Waltera, gdzie razem z matką oraz narzeczoną spoczywał do roku 1936, kiedy to jego prochy przeniesiono do kaplicy na kaliskim Cmentarzu Żołnierskim na Majkowie.

Po zakończeniu ceremonii, młodzież wraz z opiekunami udała się na zwiedzanie miasta. W programie nie mogło zabraknąć Baszty Dorotki, Skarbca bazyliki św. Józefa oraz spaceru po kaliskim Rynku. Wizytę radzymińskich gości zwieńczyły odwiedziny kaliskiego Szczypiorna. W tamtejszych koszarach, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na terenie dzisiejszego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej stacjonował II batalion 29. Pułku Strzelców Kaniowskich.

 

 
Źródło: mbp.kalisz.pl/Witold Puławski


Reklama wyborcza - Piotr Januszkiewicz kandydat na posła

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl