iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Kalisz

"Policja ma licznie zgromadzony materiał dowodowy i wobec tych, którzy łamali polskie prawo"

2021-11-15 10:11:00

Zdjęcie: Twitter/W Kaliszu odbyła się manifestacja "Kalisz wolny od faszyzmu"
Nie milkną echa kaliskiego marszu niepodległości, podczas którego spalono publicznie „Statut Kaliski” – przywilej tolerancyjny dla Żydów, wydany przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

O sprawie zrobiło się głośno nie tylko w najstarszym mieście w Polsce, a także w całym kraju i poza jego granicami. Głos zabierają prominentni politycy z każdej opcji politycznej. O szokującym incydencie, jako haniebnym i skandalicznym wyraża się minister Mariusz Kamiński. Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid także mówi o przerażającym antysemickim incydencie w Polsce.

 

"Gdzie był prezydent"?

- Organizatorem marszu był znany ze swoich antysemickich poglądów Aleksander Jabłonowski. Bez problemu otrzymał on zgodę prezydenta miasta na organizację wydarzenia. 11 listopada na głównym rynku w Kaliszu zgromadziło się kilkaset osób. Krzyczano „śmierć Żydom” i spalono reprint „Statutu Kaliskiego”, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego 750 lat temu przez księcia Henryka Pobożnego - informuje z kolei posłanka Karolina Pawliczak. – Przyjechać do Kalisza, by na Głównym Rynku, wśród nienawistnych okrzyków spalić „Statut Kaliski” – świadectwo naszej wielowiekowej tradycji tolerancji i otwartości, to jak napluć w twarz wszystkim kaliszanom. Zbezczeszczono Święto Niepodległości w naszym mieście.

 

- Gdzie był prezydent Krystian Kinastowski i dlaczego wydał zgodę na to haniebne zgromadzenie? Dlaczego natychmiast nie przerwano i nie rozwiązano tego skandalicznego spektaklu nienawiści? - pyta K. Pawliczak.

 

K. Kinastowski apeluje do lokalnych polityków

Prezydent Kalisza tak w portalu społecznościowym odnosi się do tego wydarzenia. - Nie ma naszej zgody na niszczenie wizerunku Kalisza jako miasta otwartego, wielokulturowego, przyjaznego dla wszystkich. Apeluję do lokalnych polityków, by na bazie tego haniebnego wydarzenia nie budowali kapitału politycznego, podsycając emocje i nadając sprawie rozgłos - stwierdza Krystian Kinastowski.

 

Z uwagi na bezpieczeństwo priorytetem służb było niedopuszczenie do prowokacji i zamieszek. W ocenie służb rozwiązanie tego zgromadzenia mogło eskalować w niebezpieczną stronę, a i bez tego sytuacja była mocno napięta. Policja ma licznie zgromadzony materiał dowodowy i wobec tych, którzy łamali polskie prawo będą wyciągane konsekwencje - stwierdza włodarz miasta.

 

Postanowiono nie rozwiązywać zgromadzenia

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydał także Urząd Miasta. - Zgodnie z prawem Prezydent Miasta Kalisza nie wydaje zgody na organizację zgromadzeń. Przyjmuje jedynie zawiadomienie przekazane przez organizatora, a następnie podejmuje określone w ustawie czynności. W zgromadzeniu, które miało miejsce 11 listopada 2021 roku w Kaliszu, wziął udział przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza. Był w stałym kontakcie z obecnymi na miejscu funkcjonariuszami policji. Przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza, wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podjęli decyzję o nierozwiązywaniu zgromadzenia z uwagi na bezpieczeństwo i zachowanie porządku publicznego. Rozwiązanie zgromadzenia mogłoby doprowadzić do eskalacji agresji wśród uczestników - czytamy.

 

Analizują materiał dowodowy

Na tym oczywiście nie koniec. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim wydała komunikat, w którym oświadcza, że nieprawdziwe są informacje, jakoby prokurator zakazał policji zatrzymać uczestników zgromadzenia w Kaliszu 11 listopada 2021 r., którzy naruszali prawo. Prokurator nie wydał policji takich poleceń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzję o zatrzymaniu osoby w takich sytuacjach podejmuje samodzielnie policja, która dopiero po zatrzymaniu niezwłocznie informuje o tym prokuratora. W sprawie wydarzeń w Kaliszu prokuratura prowadzi postępowanie. Analizowany jest materiał dowodowy przekazany przez policję.

 

"Jest on przejawem antysemityzmu"

Głos w tej kwestii zabiera również kościół, a w zasadzie przedstawiciele kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu. - Wydarzenia z 11 listopada br., jakie miały miejsce w naszym mieście, są bolesne, gdyż podważają podstawowe wartości ogólnoludzkie i chrześcijańskie jak wzajemny szacunek, dialog i współpraca. Incydent spalenia Statutu Kaliskiego uderza w szczególny sposób w społeczność żydowską. Jest on przejawem antysemityzmu. Wyrażamy nasze współczucie wobec wszystkich osób które to zdarzenie szczególnie dotyka i rani. Jako chrześcijanie różnych wyznań i wspólnot kościelnych współistniejących w Kaliszu chcemy budować teraźniejszość i przyszłość naszego Miasta i naszej Ojczyzny w duchu Ewangelii, miłości bliźniego i wzajemnego szacunku. 

 

Kilka dni później po tym zdarzeniu, 14 listopada w Kaliszu odbyła się manifestacja "Kalisz wolny od faszyzmu". W niej, pod pomnikiem Adama Asnyka, przeciwstawiono się propagowaniu faszyzmu. Na zakończenie uczestnicy przeszli pod kaliski ratusz, a następnie na Rozmarek.

Warto tez dodać, że You Tube zamknął główny kanał na którym występował A. Jabłonowski.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnieInformacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO
FACEBOOK ikalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl