iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Opatówek

"Wspaniałe czterdziestoletnie" niezwykła wystawa

2020-07-24 12:07:00

Zdjęcie: powiat.kalisz.pl/Agnieszka Forster
Do końca października w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku można oglądać wystawę "Wspaniałe czterdziestoletnie", na której prezentowana jest kolekcja wspaniałych motocykli ze zbiorów Piotra Olczaka, mieszkańca tej miejscowości.

Wystawa składa się z 14 motocykli. Wszystkie egzemplarze są własnością rodziny Olczaków z Opatówka. Inicjatorem kolekcji był Władysław. To właśnie on nabył pierwszy  motocykl marki Pannonia. Później dokupił jeszcze motorower komar. I tak też wszystko się zaczęło.

 

Jego syn Grzegorz ukończył klasę ślusarsko–mechaniczną w Kaliszu. Początkowo  prowadził gospodarstwo ogrodnicze, ale później ze względu na zdrowie przekształcił się w przedsiębiorcę spożywczego. Był prawdziwym pasjonatem i entuzjasta dwukołowców. Zgromadził ich około 50  egzemplarzy, różnych modeli. Pierwszymi był komar i WSK 125. Często nabywał je mocno zniszczone, które następnie sam restaurował i reperował mając do tego prawdziwy talent. Marzył o stworzeniu muzeum motocykli.

 

Po Grzegorzu Olczaku opiekunem kolekcji został jego syn Piotr. On również ukończył tę samą szkołę w Kaliszu co ojciec. Dodatkowo praktykę odbył u Stefana Smolarza – rekonstruktora bryczek. To dzięki uprzejmości Piotra Olczaka można oglądać te wspaniałe pojazdy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

 

Wystawione są następujące egzemplarze: Csepel 125, SHL M04 (wersja warszawska), WFM –M06, Simson SR – 1, Simson AWO Sport, Simson Sr – 2E, SHL M11, Junak M10, Komar MR232, SHL M17 Gazela, Pannonia T5, Jawa Babetta, MZ TS150, Romet Pony M2. Wystawie towarzyszy folder okolicznościowy.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja


Źródło: powiat.kalisz.pl/Michał Marszałkowski/Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl