iKalisz.pl reklamy
Kalisz

101 urodziny uczestniczki powstania warszawskiego

Zdjęcie: Magdalena Bartnik - KPM

Maria Znojewska, mieszkająca w Kaliszu uczestniczka powstania warszawskiego, świętuje 101. urodziny. Życzenia jubilatce złożyli prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Maria Znojewska urodziła się w Warszawie. W konspiracji działała pod pseudonimem Alina od lipca 1942 roku, w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 6. Rejonie „Helenów”. Utrzymywała łączność z Warszawą i obozem przejściowym dla ludności cywilnej – Dulagiem 121. Wyprawiała się z Pruszkowa na Wolę i Ochotę. Została ranna w sierpniu 1944 roku w rejonie Placu Narutowicza. Za zasługi otrzymała Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”. W 2022 roku uhonorowana Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Jubilatka ponad 20 lat temu przeprowadziła się do Kalisza. Obecnie mieszka w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym.

- Jestem bardzo zadowolona, że mogę spędzać na powietrzu, wśród zieleni. Czasami oglądam telewizję, ale wolę audiobooki – powiedziała Maria Znojewska.

Urodzinowe spotkanie z powstańczynią było też okazją do rozmów z innymi podopiecznymi oraz pracownikami  Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

Do Kalisza z różnych stron Polski napływają życzenia dla powstańczyni. Złożyły je m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz organizacje wspierające uczestników powstania.

Źródło: Juliusz Kowalczyk - KPM

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU