iKalisz.pl reklamy
Z powiatu

Bezpieczna zima na ogródkach działkowych

Sezon odwiedzin na ogródkach działkowych dobiega końca. Robi się coraz chłodniej, dlatego też działkowcy coraz rzadziej zaglądają na teren ogródków. - W dalszym ciągu "działki" będą kontrolowane przez policjantów podczas codziennych służb - zapewniają kaliscy mundurowi.

 

Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w roku prace porządkowe na terenie swoich działek. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed wizytą "nieproszonych gości” – wandali i amatorów cudzej własności, którzy właśnie w tym okresie niejednokrotnie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

Poniżej przypominamy kilka podstawowych zasad o których powinni pamiętać działkowcy:

1. Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.

2. Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.

3. Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie   kradzieży, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).

4. Jeśli zauważymy na terenie ogrodów działkowych osoby kręcące się bez celu. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.

5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.

6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.

7. Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.

8. O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU