iKalisz.pl reklamy
Biegi

Bieg Chrystowskich dla Niepodległości na zakończenie Grand Prix Ziemi Kaliskiej

2021-11-17 11:44:47
Zdjęcie: powiat.kalisz.pl
Około 200 zawodników wystartowało w minioną niedzielę w II Biegu Chrystowskich dla Niepodległości, który był ostatnią odsłoną tegorocznego Grand Prix Ziemi Kaliskiej. Biegacze mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 kilometrów. Prawie wszyscy zdecydowali się zmierzyć z dłuższą trasą.

Najszybszy był Mateusz Grajek z Ostrowa Wielkopolskiego, który o pół minuty wyprzedził Krzysztofa Górnego z Kalisza i prawie o 40 sekund – Marcina Wojewodę z Koła. Wśród kobiet najszybsza była kaliszanka, Karolina Górna, która przebiegła 10 km poniżej 40 minut, druga była Olga Kazimirowa, a trzecia Kamila Szymoniak.

 

Jeszcze przed startem, zawodnicy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, bo cała impreza biegowa nawiązywała do 103. rocznicy odzyskania przez Polskę. Po tych pięknych chwilach, przyszedł czas na rozgrzewkę, a po kilku minutach około 200-osobowa grupa biegaczy wyruszyła w trasę. Większość z nich, ponad 160 osób, zdecydowało się stanąć w szranki z dłuższym, 10-kilometrowym dystansem, natomiast nieco ponad 30 biegaczy, sprawdziło swoją formę na 5-kilometrowej pętli. Na krótszym z dystansów triumfował Piotr Rudowicz (Radłów, czas: 19:09), przed Aleksandrem Kazimirowem (Kalisz, czas: 19:37) i Marcinem Balcerzakiem (Gołuchów, czas: 19:51).

W klasyfikacji kobiecej wygrała Ewelina Waliszewska (Ostrów Wielkopolski, czas: 27:20), na drugim miejscu zakończyła zmagania – Anna Skupińska (Kalisz, czas: 28:21), a trzecia była Anna Jeziorska (Kalisz, czas: 28:50).

Ciekawy charakter miały także wojaże na dystansie głównym – 10 kilometrów. Ta część II Biegu Chrystowskich dla Niepodległości zaliczana była do cyklu Grand Prix Ziemi Kaliskiej. Przez sporą część trasy zaciętą walkę toczyli Mateusz Grajek i Krzysztof Górny. Pod koniec drugiej pętli pierwszy jednak spośród lekkiej mgły wyłonił się Mateusz Grajek, który wypracował sporą przewagę i zwyciężył II Bieg Chrystowskich dla Niepodległości (Ostrów Wielkopolski, czas: 35:05). Po 30 sekundach na linię finiszu usytuowanego w sąsiedztwie kompleksu Pałac Tłokinia, wpadł kaliski biegacz – Krzysztof Górny (Kalisz, czas: 35:36). Trzeci na mecie pojawił się natomiast Marcin Wojewoda (Koło, czas: 35:44).

Wśród kobiet, zdecydowanie poza zasięgiem konkurencji była Karolina Górna, która jako jedyna kobieta pokonała „dyszkę” poniżej 40 minut (Kalisz, 39:30), kolejna w klasyfikacji open kobiet była Olga Kazimirowa (Kalisz, 41:14), a trzecia Kamila Szymoniak (Kalisz, 44:31).

II Bieg Chrystowskich kończył także tegoroczną edycję biegowego Grand Prix Ziemi Kaliskiej, które tradycyjnie składało się z czterech biegów: XXX Biegów Ulicznych Wiosna Cekowska (Ceków-Kolonia, 5 kilometrów), VI Cross Baster Run & Nordic Walking (Murowaniec, dystans główny: ok. 21 kilometrów), III Bieg Tribecco Stawiszyn 5-10-15km (Stawiszyn, dystans główny: 15 kilometrów) i II Bieg Chrystowskich dla Niepodległości (Tłokinia Kościelna, dystans główny: 10 kilometrów).

Warunkiem klasyfikowania w Grand Prix było ukończenie wszystkich czterech biegów. Z tym poradziły sobie dwie kobiety: Justyna Matczak z Drużyny Powiatu Kaliskiego (Rajsko) oraz Marta Jakubowska (Kalisz). I to właśnie Justyna Matczak została triumfatorką tegorocznego Grand Prix Ziemi Kaliskiej, a jej główna kontrkandydatka Marta Jakubowska była druga.

Wśród mężczyzn, po drugim biegu wyłonił się faworyt męskiego wydania Grand Prix Ziemi Kaliskiej. Mowa o Tomaszu Perlińskim z Kalisza, który przez cały cykl prezentował równą, wysoką formę. Potwierdził to także w Tłokini Kościelnej, pokonując 10-kilometrową trasę w czasie 36:48. Dało mu to 5. miejsce w Biegu Chrystowskich, ale ten występ przypieczętował triumf w całym Grand Prix. Drugi w GP był Dawid Ząbczyński, a trzeci Rafał Suchanecki. Do samego końca o miejsce na podium walczył reprezentant samorządowej Drużyny Powiatu Kaliskiego, Piotr Korzekwa, który toczył pasjonującą walkę z Rafałem Suchaneckim, i nawet wyprzedził w Tłokini Kościelnej o jedną sekundę rywala, ale ostatecznie ukończył Grand Prix na 4. miejscu.

Warto także zaznaczyć, że na terenach przy Kompleksie Pałac Tłokinia w niedzielę rano pojawiło się także blisko 150 młodszych zawodników, którzy także dołączyli się do sportowego i niepodległościowo święta. Rywalizowali w Biegach Dziecięco-Młodzieżowych, które odbywały się na różnych dystansach, począwszy od 200 metrów, aż do 1500 metrów.

Organizatorami II Biegu Chrystowskich dla Niepodległości byli: Pałac Tłokinia, Powiat Kaliski i Gmina Opatówek.

Organizatorzy poszczególnych biegów wchodzących w cykl Grand Prix Ziemi Kaliskiej: Powiat Kaliski, , Gmina Ceków-Kolonia, Klub Biegacza Baster Team, Pałac Tłokinia, Miasto i Gmina Stawiszyn, Gmina Koźminek oraz Gmina Opatówek.

Źródło: powiat.kalisz.pl


Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU