iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Biesiada wpisana do ministerialnego wykazu dziedzictwa narodowego

Zdjęcie: Piotr Ostrowski

20 lat po przyjęciu Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10 lat po utworzeniu listy krajowej dobrych praktyk, Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej organizowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu została uroczyście wpisana do ministerialnego wykazu naszego dziedzictwa narodowego. Gala Jubileuszowa odbyła w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

To dla nas ogromny zaszczyt i nagroda za wszystkie działania, które od lat są podejmowane, w celu ocalenia wielu tradycji muzycznych, tanecznych oraz w celu inspirowania grup folklorystycznych do tworzenia nowych przekazów tradycji wiejskiej.

- Gala Jubileuszowa niematerialnego dziedzictwa kulturowego była ważnym i dobrym spotkaniem osób, które kultywują różnego rodzaju tradycje. Dla mnie po pierwsze to bardzo istotne docenienie istnienia Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, organizowanej nieprzerwanie przez CKiS w Kaliszu dla i z pasjonatami kultury ludowej naszego regionu - powiedziała Anna Gałczyńska, propagatorka folkloru, główna specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego i organizacji wydarzeń kulturalnych w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - My jako organizatorzy oraz uczestnicy tego przeglądu i jurorzy, folkloryści – jesteśmy depozytariuszami tego wydarzenia, całej tej kultury w Kaliskiem. Czyli wiemy, jakie ważne dziedzictwo przekazujemy i dbamy o nie - dodała Anna Gałczyńska.

W Gali uczestniczyli także depozytariusze Snutki Golińskiej, regionalnego haftu południowej Wielkopolski, którzy wpisali ją na Listę niematerialnego dziedzictwa i będą o nią dbać oraz uczyć kolejne pokolenia. Są wśród nich dwie mistrzynie haftu Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska. 

Centrum Kultury i Sztuki od wielu lat także wspiera ochronę i popularyzację haftu nasnuwanego, m.in. organizując warsztaty z Programu Mistrz Tradycji, także w tym roku w Golinie. Z wielkopolskiego Bukówca Górnego byli reprezentanci tamtejszych tradycji kulturowych, także wpisanych na Listę. Organizatorem Gali był Narodowy Instytut Dziedzictwa z dyrektor Katarzyną Zalasińską na czele oraz koordynatorkami terenowymi, także z Poznania. Ministerstwo Kultury reprezentowała Joanna Cicha-Kuczyńska, radca do spraw UNESCO w Ministerstwie, Sekretarz Rady do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie ludzi, którzy tak dbają o zjawiska niematerialnego dziedzictwa, w jednym, tak klimatycznym miejscu, Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem miało swoją dobrą aurę. Czuliśmy się wyjątkowo i docenieni. Dwudniowe uroczyste świętowanie to też świetna debata i rozmowy o niematerialnym dziedzictwie, koncert Trebunie Tutki i zwiedzanie domów sławnych zakopiańczyków to klimat niepowtarzalny – opowiadała Specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego.

Podczas uroczystej gali, depozytariuszom 34 zjawisk wpisanych w czasie ostatnich trzech lat zostały wręczone decyzje o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wręczone zostały również 4 decyzje dotyczące wpisu do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, liczący obecnie 10 wpisów.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU