iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Centrum opiekuńczo-mieszkalne otwarte

Zdjęcie: Magdalena Bartnik - KPM

W lutym do Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Kaliszu zawitają pierwsi podopieczni. Za nami uroczyste otwarcie obiektu.

Przy ul. Żwirki i Wigury 10 powstał nowoczesny i estetyczny obiekt, który służyć będzie dorosłym mieszkańcom Kalisza z niepełnosprawnościami.

Budowę Centrum dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pod nazwą „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, Moduł I – utworzenie obiektu centrum, tzw. bazy lokalowej i jej wyposażenia.

- Dzięki dobrej współpracy z ministerstwem przez te kilka lat udało się zrobić bardzo dużo. Również przy wsparciu pani minister udało się wyremontować i przywrócić do normalnego wyglądu obiekt Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ulicy Kordeckiego. W tej chwili jest to nowoczesna szkoła, zapewniająca odpowiednie warunki dzieciom nie tylko z Kalisza, ale i z całego regionu Wielkopolski południowej. Udało nam się również wyremontować Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Złotej. Rozpoczęliśmy budowę windy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. W międzyczasie powstał program, z którego skorzystaliśmy – powiedział prezydent Krystian Kinastowski, odnosząc się do utworzenia Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. – Prawdziwym sukcesem wszystkich osób, które będą z tego miejsca korzystały, będzie ich samodzielność i to, że będą w stanie lepiej funkcjonować w swojej rodzinie i bezpośrednim otoczeniu. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie.

Jak wskazuje Paulina Gawłowska, kierownik Centrum, nabór był prowadzony od października. Ze wsparcia instytucji chce skorzystać 35 osób i wciąż zgłaszają się osoby zainteresowane.

- W przyszłym tygodniu pracownicy socjalni wyruszą w teren i będą przeprowadzać wywiady środowiskowe. Będą tu kierowane osoby dorosłe, niepełnosprawne umiarkowanie i ze znacznym stopniem niepełnosprawności – podkreśla Paulina Gawłowska, kierowniczka instytucji.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Kaliszu posiada 40 miejsc w trybie dziennym i dwa miejsca w trybie całodobowym. Osoby niepełnosprawne będą miały tu zapewnioną odpowiednią opiekę, terapię, wsparcie psychologiczne oraz rehabilitację.

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 3,5 mln złotych. Dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego wyniosło blisko 2,9 mln złotych.

Źródło: Katarzyna Ciupek - KPM





Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU