iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Co ciekawego w Tygodniu Bibliotek?

W najbliższy poniedziałek, 8 maja, przypada święto książnic. Dzień Bibliotekarza tradycyjnie rozpoczyna też Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu organizuje wystawę, akcję dla nowych czytelników oraz spotkania z młodzieżą i seniorami, a także cykle filmowe prezentowane w social mediach.

W Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, czyli 8 maja, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka wraz z gośćmi złożą o godzinie 10.00 wiązanki kwiatów przy pomniku swego patrona oraz Pomniku Książki. W tej uroczystości może wziąć udział każdy, kto kocha książkę i pragnie świętować wraz z bibliotekarzami.

Od 8 maja do 15 maja, czyli przez cały Tydzień Bibliotek, do kaliskiej biblioteki będzie można zapisać się całkowicie bezpłatnie. Na nowych czytelników czeka 11 filii ulokowanych w różnych dzielnicach miasta – w każdej można dokonać rejestracji, a karta upoważnia do korzystania ze wszystkich placówek. Jeśli ktoś przy okazji zapisu chciałby jednak zdobyć piękną, ręcznie wykonaną zakładkę do książek, których blisko 100 przygotowali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kaliszu - Fundacji „Miłosierdzie”, to powinien odwiedzić Bibliotekę Główną przy Legionów 66 lub Filię nr 9 przy Serbinowskiej 1a i Filię nr 3 przy Krótkiej 3.

W środę, o godzinie 12.00, w Galerii 66 w Bibliotece Głównej nastąpi otwarcie wystawy „Wojaże książki”. Tematem przewodnim prac Wioletty Filipowskiej wykonanych z naturalnych materiałów jest książka, wędrująca przez różne miejsca, która trafia do rąk czytelników, zarówno współczesnych, jak i tych z minionych stuleci. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem pokoleń, bowiem zaproszenie nań przyjęli m.in. byli pracownicy asnykowskiej książnicy.

Przez cały Tydzień Bibliotek filia nr 6 w Szczypiornie organizuje spotkania oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Prowadząca je Agata Mizgalska w rozmaity sposób pobudzała będzie najmłodszych czytelników do refleksji, jaka jest biblioteka ich marzeń. Dzięki rozmowom i pracom plastycznym powstanie bank pomysłów, które Biblioteka będzie starała się wcielić w życie.

Od poniedziałku, 8 maja do poniedziałku, 15 maja warto również śledzić profil facebookowy Miejskiej Biblioteki Publicznej, bowiem jej pracownicy pojawią się w dwóch filmowych cyklach – jeden nosi tytuł „Moja najważniejsza książka”, drugi – „Nie wiecie o mnie, że…”.

 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, który organizowany jest po raz dwudziesty. Jego tegoroczne hasło, którego autorką jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu, brzmi „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Biblioteka jest miejscem, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.

Autorem tegorocznego plakatu Tygodnia Bibliotek, wybranego spośród 68 prac, jest Emil Idzikowski. W uzasadnieniu wyboru przewodniczący Jury Andrzej Tomaszewski podkreślił, że: „Plakat Emila Idzikowskiego ma siłę graficznego oddziaływania. Kompozycja czystych barw niesie ze sobą nie tylko efekt optyczny, ale też przekaz racjonalny. Biel w centrum grafiki symbolizuje światło wiedzy, czystość prawdy. Dla większości osób znane ze szkoły zjawisko rozszczepienia światła oraz efekt barw dopełniających przypominają, że nieskazitelna czystość światła jest sumą wszystkich barw, a więc… różnorodnych treści, nauki i emocji, dostępnych na bibliotecznych półkach”.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU