iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Kalisz

Co dalej z terenem po Złotym Rogu?

2021-04-07 13:04:00

Zdjęcie: kalisz.pl/KPM
O los tzw. Złotego Rogu w Kaliszu, gdzie dekadę temu funkcjonował ogródek piwny, a teren był jednym z ulubionych miejsc spotkań kaliszan, upomniał się u władz miasta jeden z samorządowców. Skrupulatnie obliczył, iż od momentu podjęcia decyzji o likwidacji tejże działalności gospodarczej, minęło już 12 lat.

- Wówczas grupa młodych ludzi protestowała przeciwko tej niezrozumiałej decyzji, oczywiście wśród nich byłem też i ja - nie ukrywa kaliski radny, Eskan Darwich.

Przypomina, że likwidacja ogródka miała na celu poprawę estetyki tej części miasta.

- Powstały różne pomysły i koncepcje jak zagospodarować ten strategiczny obszar naszego miasta, wówczas o ile się nie mylę był pan (prezydent Kalisza - przyp. red.) autorem jednej z koncepcji jak zagospodarować ten newralgiczny obszar. Złoty Róg został zlikwidowany jako działalność gospodarcza a żadna inna koncepcja (w tym pana) nie została zrealizowana - wskazuje rajca dopytując o przyszłość tego miejsca oraz straty finansowe związane z likwidacją punktu.

Władze Kalisza zwracają uwagę, że „Złoty Róg” zabudowany był obiektami tymczasowymi wzniesionymi w latach 80-tych ubiegłego wieku, które w żaden sposób nie przystawały do wymogów, jakie powinny spełniać obiekty lokalizowane w zabytkowych i reprezentacyjnych rejonach miasta. W związku z czym w 2015 roku obiekty a rok później miasto podpisało umowę dzierżawy z przedsiębiorcą, który na warunkach uzgodnionych z konserwatorem zabytków, prowadził tam do września 2018 r. ogródek gastronomiczny. W 2019 roku dzierżawca nie był już zainteresowany zawarciem kolejnej umowy.

- Biorąc pod uwagę, że od 2020 roku sytuacja pandemiczna nie pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem ogródka gastronomicznego teren ten, jak i inne tego typu tereny w mieście, pozostały niezagospodarowane lub zagospodarowane w niewielkiej części. W tej sytuacji trudno mówić o stratach finansowych z tytułu braku udostępnienia terenu - wyjaśnia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

 

A co z zagospodarowaniem terenu? W 2020 r. samorząd Kalisz wspólnie z Politechniką Poznańską zorganizował studencki otwarty konkurs urbanistyczny na opracowanie projektu konkursowego zagospodarowania między innymi Złotego Rogu oraz bulwaru wzdłuż rzeki Prosny na odcinku od Mostu Kamiennego do Mostu Trybunalskiego. Na konkurs wpłynęło łącznie 91 projektów konkursowych, spośród których członkowie jury konkursowego dopuścili do finału 14 prac. Ostatecznie przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody, które trafiły do Dominiki Mielczarek i Kornela Mierzejewskiego oraz Sebastiana Rico.

- Na podstawie zwycięskich prac konkursowych Miasto zleciło opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej budowy bulwaru na lewym brzegu rzeki Prosny w rejonie Alei Wolności. Koncepcja, w ramach zleconych w jej zakresie badań geotechnicznych i hydrologicznych, ma określić wytyczne realizacji planowanej inwestycji, propozycje rozwiązań technicznych budowy bulwaru wraz z określeniem wariantowości inwestycji oraz jej szacunkowe koszty - tłumaczy prezydent Kalisza. 

Zaś po wyborze najkorzystniejszego wariantu zlecone zostanie opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej na budowę bulwaru wraz z nowym zagospodarowaniem Złotego Rogu. Później ma przyjść czas na zabezpieczenie środków w budżecie miasta na realizację inwestycji.

(alf)iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl