iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Zapytaj prawnika

Co z firmą po śmierci właściciela?

2017-06-26 11:02:00

W naszej stałej rubryce kolejne pytanie od Czytelnika. Czy w przypadku śmierci właściciela przedsiębiorstwa, działalność firmy może być kontynuowana, zanim następca załatwi niezbędne formalności?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. EIG Law & Tax obsługuje przedsiębiorstwa prowadzone w rozmaitej formie prawnej. Patrząc przez ten pryzmat musimy ustalić, co oznacza w poszczególnych przypadkach pojęcie właściciela przedsiębiorstwa. Inaczej bowiem sytuacja będzie wyglądała w przypadku właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej lub prowadzonej w formie spółki osobowej, inaczej w przypadku właściciela przedsiębiorstwa prowadzonego w formie spółki kapitałowej, w szczególności takiej, która posiada osobowość prawną.

 

Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki kapitałowej działa dalej niezależnie od zmian w strukturze właścicielskiej. Chociaż w przypadku szczególnym (jednoosobowa spółka z o. o., w której właściciel 100% udziałów jest jednocześnie prezesem zarządu spółki stanowiącego jedyny jej organ zarządczy) będzie to dość trudne.

 


 

Jeśli chcesz zadać pytanie prawnikowi, wyślij do nas e-maila na adres:

redakcja@igazetyinternetowe.pl

 

W temacie wiadomości wpisz: "Zapytaj prawnika",

a w treści opisz swój problem. Odpowiedź zostanie udzielona

na naszych łamach w powyższym cyklu.

 

Nie gwarantujemy jednak, że na każde z pytań zostanie udzielona odpowiedź. Nie określamy także terminu ukazania się

odpowiedzi od prawnika.

 

 

Udzielane na naszych łamach porady są bezpłatne!


 

W przypadku jednoosobowej działalności sprawa jest dość prosta. Działalność tego typu jest przypisana do osoby i nierozerwalnie z nią związana. Z chwilą śmierci przedsiębiorcy działalność ta przestaje istnieć. Przestaje istnieć również spółka cywilna, jeżeli prowadzona była przez dwóch wspólników. Jeżeli spadkobierca będzie chciał dalej prowadzić takie przedsiębiorstwo musi sam zarejestrować działalność gospodarczą i poprowadzić dalej firmę poprzez przejęcie praw i zobowiązań wynikających z umów, czyli w praktyce zawarcie nowych umów z tymi samymi kontrahentami lub pracownikami. CEIDG natychmiast wykreśli zmarłego przedsiębiorcę z ewidencji działalności gospodarczej. Zareaguje też oczywiście urząd skarbowy. Urząd będzie ścigał spadkobierców (jeżeli przyjmą oni spadek) za ewentualne zaległości zmarłego, jednak nie zwróci podatku nadpłaconego, ponieważ uzna, że nie ma już podatnika lub płatnika, któremu był należny.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe nie jest jest przedmiotem dziedziczenia, ale już składniki majątkowe tego przedsiębiorstwa tak, ponieważ były własnością zmarłego.

 

Reasumując – jeżeli spadkobierca chce prowadzić nadal działalność gospodarczą zmarłego (osoby fizycznej) bez przerwy spowodowanej koniecznością załatwienia formalności powinien natychmiast założyć działalność gospodarczą i skupić się na przejęciu kontrahentów i pracowników. Należy też przeprowadzić postępowanie spadkowe celem wejścia w posiadanie majątku przedsiębiorstwa.

 

:
Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl


Źródło: *Artykuł partnera


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl