iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Co znajdzie się w kaliskiej kapsule czasu?

3 marca w płycie Głównego Rynku w Kaliszu umieszczona zostanie kapsuła czasu. Znajdą się w niej przedmioty nawiązujące do współczesnego miasta oraz przesłanie włodarza do przyszłych pokoleń.

Kapsuła ma wewnętrzną średnicę 26 i wysokość 36 centymetrów. Wyprodukowana została ze stali kwasoodpornej o podwyższonej odporności na korozję wżerową, zalecanej do używania w przemyśle chemicznym. Przy jej budowie zastosowano gwinty rurowe samouszczelniające oraz uszczelkę z silikonu odpornego na działanie ekstremalnych temperatur od -60°C do 220°C, a także olejów, smarów, tłuszczy, roztworów soli, tlenu, ozonu, wody o niskiej temperaturze. Jej konstrukcja zapewnia przetrwanie przez dziesiątki lat.

W kapsule, która zostanie umieszczona w płycie Głównego Rynku tuż przy wejściu do ratusza, znajdzie się przesłanie prezydenta Krystiana Kinastowskiego do kolejnych pokoleń. Ponadto zawierać będzie kilkanaście przedmiotów nawiązujących do współczesnego Kalisza. Będą to m.in. specjalne wydanie lokalnej gazety, koła zębate – symbol przemysłu i rozwijających się nauk technicznych oraz wykonane w ramach specjalnego konkursu prace uczniów: plastyczna Oleksandra Shpylki ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 oraz literacka Jana Antczaka, ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Do kapsuły zostaną też złożone flaga miejska, andruty kaliskie, łąka kwietna jako symbol działań podejmowanych na rzecz zazieleniania Kalisza, tegoroczny kalendarz kaliski oraz gadżety miejskie.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU