iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Czy fortepian zagości na stałe na kaliskim Głównym Rynku?

Zdjęcie: Magdalena Bartnik - KPM

Całoroczny fortepian zewnętrzny zagościł w Kaliszu. Każdy będzie mógł przyjść na Główny Rynek i sprawdzić możliwości instrumentu. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek.

Fortepian Cadenza posiada hermetyczną klawiaturę oraz konstrukcję ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego, dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne. Ma również wbudowany system nagłaśniający.

Instrument wędruje po Polsce, a jednym z przystanków na jego trasie będzie Kalisz. Działa w oparciu o cyfrową technologię. Będzie można na nim grać codziennie w godz. 8.00 - 22.00. Fortepian będzie rozbrzmiewał w Kaliszu do 4 września, ale niewykluczone, że w przyszłości zagości tutaj na stałe.

– Obecność fortepianu zewnętrznego w tym miejscu nie jest przypadkowa. Kalisz to miasto, w którym fortepiany obecne są od lat. Mieliśmy fabrykę Gustawa Arnolda Fibigera, późniejszą Calisię, w której produkowane były te szlachetne instrumenty, a ich jakość ceniono na całym świecie. Młodzież kształci się w Technikum Budowy Fortepianów i szkołach muzycznych, a na terenie miasta i w okolicy działa wiele firm specjalizujących się w renowacji fortepianów i pianin. Chcielibyśmy sprawdzić możliwości i walory fortepianu ze stali i betonu, ponieważ rozważamy umieszczenie go na stałe na Głównym Rynku. Znakomicie wpisałby się w tradycje fortepianmistrzowskie Kalisza. Będzie to bardzo dobra wizytówka naszego miasta i atrakcja dla kaliszan i turystów – informuje prezydent Krystian Kinastowski.

 

Władze miasta zapraszają wszystkich pianistów, również amatorów, do korzystania z tego unikatowego instrumentu. A tych, którzy chcieliby wystąpić z krótkim recitalem, zachęcamy do kontaktu: kpm@um.kalisz.pl

 

Jako pierwsi instrument testowali Maria Judasz, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera, która studiuje obecnie w Warszawie oraz Michał Stępień, absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu, którego grę można usłyszeć w kościele katedralnym Parafii pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Źródło: Katarzyna Ciupek - KPM


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU