PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Siatkówka

Energa MKS Kalisz pokonała Budowlanych Łódź

2021-02-08 12:02:00

W piątkowy wieczór Energa MKS Kalisz w świetnym stylu pokonał czwarty w tabeli TAURON Ligi zespół Budowlanych Łódź zdobywając trzy punkty, które mogą okazać się kluczowe w walce o fazę play-off. MVP spotkania została wybrana Monika Gałkowska. Atakująca zdobyła 20 punktów i przyćmiła w tym meczu najlepiej punktującą w całej lidze amerykankę Veronicę Jones-Perry (Budowlani), która została zablokowana aż 7 razy.

Faworytem piątkowego starcia były Budowlane, ale nasiatkarki Energa MKS-u w tym sezonie już wielokrotnie pokazywał, że właśnie z faworytami gra mu się najlepiej. Po zwycięstwie z ŁKS-em w Łodzi, pokonaniu do tamtej pory niepokonanego Developresu SkyRes Rzeszów czy minimalnej porażkce po tie-breaku z aktualnymi mistrzyniami Polski, Chemikiem Police, przyszedł czas na Budowlane.

Już pierwszy set toczył się bardzo długo całkiem po myśli kaliskiego zespołu. Od początku bardzo dobrą formę pokazywała Monika Gałkowska, dwa ataki skończyła również Monika Ptak, a w obronie dużo piłek ratowała Justyna Łysiak. Energa MKS prowadził 5-2 po skutecznym ataku Zuzy Szperlak, ale to oznaczało dopiero początek emocji. Łodzianki odrobiły straty i chwilę później gra toczyła się już punkt za punkt. Kiedy jednemu z zespołów w pierwszym secie udało się ciężko wypracować dwa punkty przewagi, to za chwilę znowu tablica świetlna pokazywała remis. W końcówce mieliśmy trzy piłki meczowe dla kaliszanek, ale niestety najpierw po challenge'u sędzia odwrócił decyzję i przyznał przewagę 26:27 Budowlanym, a już w kolejnej akcji to one zakończyły pierwszego seta na swoją korzyść.

Mogło się wydawać, że bardziej doświadczony i utytułowany zespół Budowlanych zachował zimną głowę, wybronił kilka piłek setowych i ostatecznie wygrał partię, więc teraz będzie im się grało łatwiej. Nic bardziej mylnego. Co prawda przyjezdne zaczęły od prowadzenia 0:2, ale po szybkim wyrównaniu Energa MKS Kalisz radził sobie coraz lepiej. Najpierw wyrównał stan rywalizacji, żeby później znowu toczyć walkę punkt za punkt z faworytkami. Przy stanie 6-4 mieliśmy też okazję oglądać jedną z piękniejszych akcji tego meczu, oraz całego sezonu TAURON Ligi. W jednej wymianie cztery razy atakowała Monika Fedusio, dwa razy Ola Gromadowska, dwa razy Anna Lewandowska i raz Veronica Jones-Perry, w obronie z kolei dwoiła się i troiła Justyna Łysiak. A podobnych wymian w całym spotkaniu było jeszcze kilka. Ostatecznie niestety straciliśmy ten punkt przez błąd dotknięcia siatki w bloku, mimo tego ogromną determinację z obu stron było widać gołym okiem. W trakcie seta solidnie grającą Olę Gromadowską zmieniła Emilia Mucha i to właśnie okazał się ten impuls z ławki, którego potrzebował kaliski zespół. Nowa przyjmująca Energa MKS-u do końca meczu skończyła kilka ważnych piłek w ataku, była pewnym punktem przyjęcia i zaliczyła aż 4 punktowe bloki. Ostatecznie w drugiej części drugiego seta nasz zespół przejął kontrolę nad wydarzeniami i wygrał 25-20.

W trzecim secie znowu zaczęliśmy od walki punkt za punkt, ale w środkowej fazie inicjatywę przejęły Budowlane prowadząc już 14-17. To wtedy na zagrywce pojawiła się Karolina Bednarek i opuściła pole serwisowe... dopiero przechodząc na drugą stronę boiska po wygranym secie. Zespół trenera Jacka Pasińskiego korzystając z dobrej zagrywki swojej środkowej  zdobył 11 punktów z rzędu, wygrał seta 25-17 i wydaje się, że kompletnie podłamał Budowlane.

Czwartą i, jak się później okazało, ostatnią partię w meczu Energa MKS Kalisz rozpoczął od mocnego uderzenia najpierw prowadząc 3-1, przez 8-5 i 12-6. Gra cały czas układała się po myśli kaliskich siatkarek. Zespół ostatecznie utrzymał koncentrację spokojnie prowadząc mecz do końca i zgarniając cenne 3 punkty z czwartą drużyną ligi. Jak w pomeczowej wypowiedzi podkreślił trener Jacek Pasiński: dziś MVP została Monika Gałkowska, ale cały zespół zaprezentował się z bardzo dobrej strony, być może nawet rozgrywając swój najlepszy mecz w sezonie.

Energa MKS Kalisz – Grot Budowlani Łódź 3:1

(26:28, 25:20, 25:17, 25:19)

Energa MKS Kalisz: Ewelina Polak (5), Monika Ptak (15), Karolina Bednarek (6), Zuzanna Szperlak (14), Aleksandra Gromadowska (5), Monika Gałkowska (20), Justyna Łysiak (libero) oraz Julia Szczurowska (1), Emilia Mucha (13) i Sylwia Kucharska