iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

Filia nr 6 otwarta

2020-06-22 09:06:00

Kaliska biblioteka ma swoją 11. placówkę, której przyporządkowano numer sześć. Mieści się w budynku, który przed wojną służył za łaźnię usytuowaną przy obozie Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.

„Izba Pamięci Szczypiorna” jest jeszcze przygotowywana i otwarta zostanie jesienią, natomiast biblioteka dzięki szybszemu opracowaniu zbiorów (to chyba jeden z niewielu pozytywnych efektów pandemii) jest już gotowa i otwiera swe podwoje.

 

Na czytelników czeka ponad 4 500 egzemplarzy nowych książek, których zakup możliwy był dzięki dotacji celowej Miasta Kalisza.

- Skupiliśmy się na historii, zatem jest tam sporo książek związanych z obszarem Szczypiorna, z Józefem Piłsudskim, legionistami, pierwszą wojną i międzywojniem. Jest też mnóstwo klasyki polskiej i zagranicznej, literatury współczesnej polskiej i obcej oraz szereg propozycji dla dzieci i młodzieży – mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP.

Choć w placówce istnieją w sumie cztery wydzielone przestrzenie: wypożyczalnia książek-czytelnia, sala wystawienniczo-warsztatowa, izba pamięci Legionów oraz poddasze poświęcone historii piłki ręcznej, to jednak docelowo mogą one stać się terenem jednego większego wydarzenia społeczno-kulturalnego. Na co dzień MBP udostępnia przestrzeń Stowarzyszeniu „Szczypiorniak” oraz Klubowi Piłki Ręcznej „Szczypiorno” i Stowarzyszeniu Klubowi Kibica MKS Kalisz.

 

- Chciałbym podkreślić, że filia nr 6 Biblioteki Publicznej w Szczypiornie, będzie - według moich wyobrażeń - takim maleńkim ośrodkiem kultury dla tamtej części miasta. Nie jest to ogromna przestrzeń, ale można w niej zorganizować warsztaty, wykłady, spotkania, a także koncert, tym bardziej że stoi tam – podarowany przez pana Edwarda Prusa – XIX-wieczny fortepian odrestaurowany przez firmę Schimmel” – dodaje dyrektor. Podczas otwarcia zagrała na nim Milena Antoniewicz.

Kierownikiem filii jest Maria Kubacka-Gorwecka, którą wspierała będzie Izabela Fietkiewicz-Paszek, ale – jak zapewnia dyrektor książnicy – wydarzenia o większym rozmachu organizował będzie cały zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

 

W tej chwili MPB można odwiedzać w godzinach:

  • poniedziałek - środa, 12.00 - 18.00
  • czwartek - piątek, 9.30 - 15.30

Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl