iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Praca Agency - Międzynarodowa Agencja Pracy

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Rolnictwo

Forum w Stawiszynie

2019-05-24 10:05:00

Z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w sobotę 18 maja, mieszkańcy z całego regionu spotkali się w Stawiszynie, gdzie odbyło się Forum Wielkopolskiej Wsi Europejskiej.

Organizatorzy przygotowali dla gości dwa panele dyskusyjne dotyczące zmian zachodzących w rolnictwie na przestrzeni dotychczasowego członkostwa w UE. Istotnym elementem uroczystości było otwarcie Targowiska Mój Rynek w Stawiszynie. W ramach Forum odbył się również piknik europejski, który był okazja do prezentacji folkloru, kultury i tradycji, w tym ekspozycji kulinarnych produktów regionalnych.

 

Dla każdego mieszkańca naszego kraju 15 lat w UE, to przede wszystkim zmiany w każdej dziedzinie życia. Jednak szczególnie te przemiany widać na Polskiej wsi, którą śmiało można teraz nazwać Polską Wsią Europejską.  O tym, jak istotnym tematem dla Komisji Europejskiej jest rolnictwo przekonywał w swoim wystąpieniu jej przedstawiciel Sebastian Rysz.

 

Podczas Forum burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak odebrała z rąk Jana Klemta, dyrektora Generalnego Zarządu Krajowego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat” prestiżową nagrodę „Złoty Laur” przyznaną za działalność samorządową.

 

Uczestnicy debaty dyskutowali o tym czy UE była, jest, i czy będzie przestrzenią sprzyjającą polskiemu rolnictwu. W drugiej części do dyskusji dołączyli również przedstawiciele branży rolniczej. Stanisław Janas, który wraz z żoną Małgorzatą prowadzi od 1989 roku gospodarstwo zajmujące się uprawa warzyw, obecnie tylko pomidorów w szklarni. Pomidory uprawiane są według najnowszych technologii, sprzedawane na rynku krajowym ale również eksportowane na rynek unijny oraz do 2011 roku na rynek rosyjski. Pan Stanisław cały czas rozwija gospodarstwo przy wsparciu środków unijnych. Inwestuje w wyposażenie szklarni - linie kroplujące oraz linie do podawania i dozowania CO2, nowoczesny ciągniki i maszyny oraz infrastrukturę poprzez utwardzenie kostką brukową drogi dojazdowej do gospodarstwa oraz placu w obrębie gospodarstwa.  

 

Drugą uczestniczką była Agnieszka Kaźmierczak, która od 7 lat prowadzi gospodarstwo rolno-ogrodnicze w Kucharach w gminie Gołuchów, skoncentrowane na uprawie pomidorów malinowych w nowoczesnych szklarniach. Pochodzi z rodziny o tradycjach ogrodniczych - jej rodzice prowadzili obiekty szklarniowe od lat siedemdziesiątych. Od momentu założeniu własnej działalności ogrodniczej w 2012 r., w rozwoju wspiera ją mąż a wcześniej również teść. Agnieszka Kaźmierczak dynamicznie rozwija działalność związaną z najnowocześniejszymi technologiami uprawy biologicznej pomidorów malinowych na areale 8 ha szklarni. Fakt funkcjonowania i rozwoju w rodzinnej grupie gospodarstw zajmujących się tożsamą produkcją, pozwala jej na osiąganie rewelacyjnych efektów wydajnościowych i smakowych uprawianych pomidorów. Kolejnym planowanym krokiem w rozwoju działalności ogrodniczej Agnieszki Kaźmierczak  jest budowa kolejnych szklarni tym razem w gminie Stawiszyn, ukierunkowanych na zastosowanie najnowszych, nie stosowanych dotąd w Polsce technologii uprawy. Przedsięwzięcie ma zostać przeprowadzone  przy wykorzystaniu środków finansowych z programów pomocowych dedykowanych na badanie i rozwój działalności.

 

Podczas części oficjalnej swój występ artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej FortePiano, którzy odśpiewali Hymn UE „Odę do radości”. Rozstrzygnięty został również konkurs „Polska wieś w UE - oczami dziecka ", którego celem było promowanie i upowszechnianie wśród dzieci ze szkół podstawowych na terenie powiatu kaliskiego, wiedzy na temat Unii Europejskiej.

 

Wyniki konkursu kategoria kl. I-III :

I miejsce - Igor Cieślak kl. I a , Sz. P. im. Wincentego Pola w Stawiszynie, Opiekun: Iwona Osajda

II miejsce - Witold Jopek kl. I,   Sz. P. w Rychnowie , Opiekun: Renata Kościelak

III miejsce - Agata Ciesielska kl. I, Sz. P. w Tłokini Wielkiej , Opiekun Renata Szlenkier

Wyróżnienie - Julia Macniak kl. II a,  Sz.P. w Zbiersku im. Jana III Sobieskiego, Opiekun: Wiesława Łukuć

Wyróżnienie - Magdalena Basior kl. III , Sz. P. w Woli Droszewskiej , Opiekun: Agata Bijak

 

Wyniki konkursu kategoria kl. IV-VIII :

I miejsce - Justyna Ciesielska kl. IV, Sz. P. w Tłokini Wielkiej, Opiekun: Renata Szlenkier

II miejsce - Antonina Górska  kl. IVa, Sz.P. w Zbiersku im. Jana III Sobieskiego, Opiekun: Małgorzata Szczucka

III miejsce - Antonina Szefer kl.V  Sz.P. w Korzeniewie, Opiekun: Anna Jankowska

Wyróżnienie - Amelia Przepiórka kl. V, Sz. P. w Rychnowie , Opiekun: Renata Kościelak 

Wyróżnienie - Rozalia Grzybowska kl. V,  Sz.P. w Rychnowie , Opiekun: Renata Kościelak

 

Nagrody dla laureatów wręczyli wicemarszałek Krzysztof Grabowski, burmistrz Justyna Urbaniak, starosta Krzysztof Nosal oraz prezes LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski” Zbigniew Słodowy.

 

Po części oficjalnej w hali sportowej goście spotkali się na Targowisku w Stawiszynie, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego Targowiska MÓJ RYNEK jednego z największych targowisk w południowej Wielkopolsce.

 

Po uroczystym otwarciu rozpoczął się Piknik Europejski podczas którego organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: wystawę Maszyn Rolniczych przygotowana przez Firmę AGRO-RAMI, park rozrywki dla dzieci, zjeżdżalnie i dmuchane atrakcje, pieczone dziki przygotowane przez Zarząd Okręgowy w Kaliszu Polskiego Związku Łowieckiego, tradycyjny Bigos wydawany przez uczniów ZS Nr1 w Liskowie, stoiska Kulinarne przygotowane przez Panie z KGW z terenu Powiatu Kaliskiego oraz stoiska informacyjno – edukacyjne.

 

Podziękowania i nagrody ufundowane przez Samorząd Woj. Wielkopolskiego za wkład i zaangażowanie w przygotowanie stoisk kulinarnych podczas Forum odebrały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich:

- z Gminy Blizanów – KGW ŁASZKÓW

- z Gminy Brzeziny- KGW DZIĘCIOŁY

- z Gminy Ceków – Kolonia – KGW CEKÓW

- z Gminy Godziesze Wielkie – KGW SACZYN

- z Gminy Koźminek – KGW GAĆ KALISKA

- z Gminy Lisków – STOWARZYSZENIE MIESZKAŃCÓW WSI NADZIERZ

- z Gminy Mycielin – KGW STROPIESZYN

- z Gminy Opatówek – KGW CHEŁMCE

- z Gminy Stawiszyn – KGW ZBIERSK-KOLONIA

- z Gminy Szczytniki – KGW OKUPNICZANKI SOBIESĘKI TRZECIE

- z Gminy Żelazków – STOWARZYSZENIE RAZEM PRZEZ WIEŚ.

 

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe i kabaretowe, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, Kabaret Malina, Zespół Piano Song. Gwiazda wieczoru był zespół BOBI, który rozpoczął swoją działalność w 1997 roku w małej miejscowości Okuniew pod Warszawą. Pierwszym dużym koncertem i zarazem debiutem artysty był występ na festiwalu muzyki tanecznej w katowickim Spodku w roku 1998. Pokazał się wtedy z jak najlepszej strony, prezentując utwory: „Chłopak na niepogodę” czy „Tyle Słońca”, które emitowane były w programie Disco Relax w telewizji Polsat. Na zakończenie Forum goście bawili się wspólnie na Europejskiej Dyskotece pod gwiazdami.

 

Organizatorami Forum Wielkopolskiej Wsi Europejskiej byli Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Kaliski, Gmina i Miasto Stawiszyn oraz Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.

 

 Fotorelacja
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl