iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Ilustracje do „Końca srebrnej nitki”

W październiku w Bibliotece Głównej odbyła się promocja książki poetyckiej Izabeli Fietkiewicz-Paszek ,,Koniec srebrnej nitki”. Ilustracje stworzone do jej sonetów przez Jarka Wójcika oglądać można w Galerii 66.

Wystawa składa się z 26 obrazów, z których każdy odpowiada jednemu sonetowi. Autor, mimo że mieszka na antypodach, na prośbę kaliskiej poetki oddał się lekturze jej najnowszych wierszy i stworzył z jednej strony ilustracje do poetyckiej książki, z drugiej – w pełni autonomiczne prace, które można podziwiać również w oderwaniu od literackiego źródła.

- Zależało mi na tym, aby w ilustracjach Jarek Wójcik pokazał siebie, swoją historię – nie moją. Aby ilustracje były zgrane klimatem sonetów, ale nie było w nich dosłowności – mówi autorka książki, Izabela Fietkiewicz-Paszek.

I prace te nie są dosłowne, ani jednoznaczne. Zwiedzając wystawę niejednokrotnie zatrzymujemy się przy ilustracji na dłużej, by dostrzec wszystkie jej szczegóły. Widzimy w nich nieraz znane rzeczy, motywy, ale usytuowane w nieoczywistym kontekście. Sporo tu ciemnych kolorów, które powodują, że prace wydają się jednolite i nieco mroczne, lecz przy wnikliwej obserwacji dostrzegamy w nich jasne plamy, wprowadzające zróżnicowany nastrój.

Autor prac, Jarek Wójcik, urodził się w Szczecinie, ale od 1985 roku mieszka i tworzy w Melbourne w Australii. Ukończył historię sztuki na UAM w Poznaniu i Box Hill Collage w Melbourne. Jest autorem szeregu wystaw indywidualnych, m.in. w Australii, Francji, Hongkongu czy Korei Południowej. Jest też uczestnikiem wielu projektów i wystaw grupowych. Jego ilustracje możemy znaleźć również we wcześniejszej książce poetyckiej Izy Fietkiewicz-Paszek - „Próby wyjścia”.

Na wystawę zapraszamy do Biblioteki Głównej przy ulicy Legionów 66 do 30 listopada 2022 r.

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU