iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Inna, niż zwykle Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021

2020-11-05 13:11:00

Zdjęcie: Archiwum
Tegoroczna Inauguracja Roku Kulturalnego 2020/2021 nie odbyła się w formie tradycyjnej, ze względu na zbyt duże ryzyko zarażenia wirusem covid-19.

Słowa do środowiska związanego z kulturą skierowali Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i jego zastępca Grzegorz Kulawinek. Jak podkreślili, z jednej strony musieliśmy zrezygnować z wielu bardzo interesujących projektów, lub przełożyć je na przyszłość, ale z drugiej strony ˗ ta sytuacja motywowała do podjęcia nowych wyzwań, co było możliwe dzięki pełnej pasji pracy artystycznej, a także dobrej organizacji kaliskich instytucji.

Prezydent Krystian Kinastowski przypomniał, że obok spotkań online uczestniczyliśmy, kiedy tylko zaistniała taka możliwość, w wydarzeniach organizowanych m.in. w galeriach, salach koncertowych i w plenerze, takich jak na przykład: Święto Rzeki Prosny i występ Ani Rusowicz oraz Kwartetu Tomasza Bielskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Zwrócił uwagę na sztukę, która ozdobiła nasze ulice. - Możemy pochwalić się oryginalnymi muralami. Jeden z nich, w ramach partnerskiej współpracy, wykonało czworo artystów: Shuai Zhang (Chiny), Nadine Minzer (Białoruś), Ariel Zaremba (Ukraina) i Zoriana Volianska (Ukraina). Tematem przewodnim malowidła, które powstało na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 8 jest las, związki człowieka i przyrody oraz historia Lasów Państwowych. Kolejny mural możemy podziwiać na budynku Szkoły Podstawowej nr 6 w Kaliszu. Wpisuje się on w obchody 100-lecia istnienia placówki i przedstawia wizerunek jej patrona ˗ Henryka Sienkiewicza.

Prezydent zaznaczył, że w tym i kolejnym roku wszystkim wydarzeniom kulturalnym patronuje Rodzina Fibigerów. - Zasługi tego rodu dla przemysłu muzycznego w Polsce i na świecie są nieocenione ˗ wspomniał. Rok Rodziny Fibigerów zainaugurował mistrzowski recital fortepianowy prof. Zbigniewa Raubo.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza, nadmienił m.in. o niełatwym czasie dla Filharmonii Kaliskiej, która przecież obchodziła 45. rocznicę powstania orkiestry symfonicznej w naszym mieście. Początek sezonu był dla instytucji bardzo udany, prowadzony z prawdziwym entuzjazmem, wśród rzeszy melomanów i znamienitych gości. Jednak w rezultacie obostrzeń placówka musiała zawiesić działalność koncertową. Dodatkowo, nieuchronnym okazało się pożegnanie z Adamem Klockiem, dotychczasowym dyrektorem naczelnym i artystycznym.

- Wiele działo się również za sprawą: Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, która umożliwiła kaliszanom ponowne obcowanie z dorobkiem wybitnego artysty prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, a także zaprezentowała „Dziennik Minotaura 2020” Andrzeja Bednarczyka. Ciekawą ofertę przygotował Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, prezentujący m.in. prace Jerzego Dudy˗Gracza oraz Edwarda Dwurnika. Obie instytucje, w czasach pandemii weszły intensywniej niż wcześniej w przestrzeń wirtualną, dzięki czemu wzbogaciły już istniejące i wykreowały nowe projekty ˗ podsumował wiceprezydent.

Grzegorz Kulawinek zaakcentował międzynarodowy format obchodów Roku Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu i wyraził nadzieję, że przerwane wybuchem pandemii obchody Roku Rodziny Fibigerów będą kontynuowane z podobnym rozmachem w 2021 roku.

- Podsumowując miniony rok, celowo skupiłem się na tym, co mimo przeszkód udało się nam zrealizować. To, że nie narzekaliśmy, że niektóre sprawy trzeba było przełożyć, z innych zrezygnować, by w ich miejsce wykreować nową wartość, wymownie świadczy o ogromnym potencjale środowiska i jego możliwościach ˗ podziękował wszystkim ludziom kultury wiceprezydent.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl


Źródło: WKST


SMOK AUDIO


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl