iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Poradnik

Jak bezpiecznie usunąć żądło?

2021-06-25 14:18:27

Lato to bardzo piękna pora roku, która pozwala nie tylko wypocząć na słońcu ale także zorganizować wycieczki w ciepłe dni. Niestety zmorą tego okresu są owady, które czasami bywają niebezpieczne. Zwłaszcza dla osób uczulonych na ich jad. Użądlenie pszczoły nie zdarza się często, ale warto wiedzieć, jak samemu usunąć żądło.

Pszczoły atakują najczęściej wtedy, gdy czują się zagrożone przez ludzi. Pszczoła żądli w ostateczności, ponieważ po ukąszeniu umiera. Osa w przeciwieństwie do niej może żądlić wielokrotnie ale nie zostawia po sobie pamiątki w postaci żądła, które trzeba jak najszybciej usunąć.

 

Każde użądlenie należy traktować poważnie. Nawet jeśli nie widać oznak alergii trzeba działać szybko i możliwie jak najszybciej usunąć pozostawione w skórze żądło. Im dłużej będzie znajdować się w ciele, tym więcej jadu przeniknie do organizmu. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno naciskać lub wyciskać palcami żądła – istnieje ryzyko wepchnięcia go głębiej, co będzie stanowiło poważny problem. Najlepiej jest delikatnie podważyć paznokciem lub igłą ciało obce i ostrożnie wyjąć. Następnie zdezynfekować zranione miejsce lub je przemyć. Przez co najmniej godzinę obserwować skórę. Nie wolno też wysysać jadu!

 

Gorzej będzie jeśli pojawi się stan alergiczny, czyli np. trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty, obrzęk, kaszel oraz zawroty głowy. W przypadku silnej alergii pojawić się może nawet wstrząs anafilaktyczny. Jeśli osoba użądlona wie, że ma alergie musi niezwłocznie udać się do lekarza, nawet jeśli nie pojawiły się jeszcze pierwsze symptomy. Również jeśli po wyciągnięciu żądła pojawią się nudności lub trudności z oddychaniem należy udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Osoby, które wiedzą, że mają alergię powinny zawsze mieć przy sobie tzw. autostrzykawkę z adrenaliną.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl