iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Ciekawostki

Jak w Kaliszu przetrwać falę upałów?

2019-06-26 07:06:00

Najbliższe dni będą bardzo upalne. Synoptycy prognozują, że temperatura powietrza przekroczy 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie właśnie dzisiaj, dlatego musimy być bardzo ostrożni, w trosce o nasze zdrowie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Kaliski samorząd podjął szereg konkretnych działań, które będą wsparciem dla mieszkańców podczas największej fali upałów. - Zastosowaliśmy kilka rozwiązań, które pomogą nam przetrwać te gorące dni. Musimy pamiętać, że upały mogą stać się niebezpieczne, zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci. Na Głównym Rynku znajduje się kurtyna wodna, kolejna pojawi się na Polach Marsowych. W środę i czwartek na placu przed ratuszem zostanie postawiony dystrybutor z wodą. Wody będzie można napić się także w budynkach urzędu miasta – przy ul. Kościuszki i w ratuszu – mówi prezydent Krystian Kinastowski.
 
Kurtyna wodna na Polach Marsowych, przy placu zabaw, pojawi się podczas największych upałów, czyli we wtorek oraz środę, 25 i 26 czerwca. Kaliszanie będą mogli ochłodzić się wodą z dystrybutora, który w środę, w godz. 10.00 – 18.00 oraz czwartek, w godz. 10.00 – 21.00 zostanie postawiony na Głównym Rynku przed ratuszem. Ponadto można także wejść do ratusza i budynku urzędu przy ul. Kościuszki, gdzie czekają stoiska z wodą. Na terenie miasta znajduje się siedem zdrojów ulicznych, w których dostępna jest woda zdatna do picia.
 
 
W wodę zaopatrzeni będą strażnicy miejscy. Funkcjonariusze będą rozdawali wodę osobom, które potrzebują pomocy. Dodatkowo, dla obniżenia temperatury, wodą będą polewane osiedlowe ulice. 
Co ważne, podczas upałów nie zabraknie wody w kranach, ale trzeba 
pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu nią, więc o ograniczeniu podlewania ogródków i działek.
Magistrat przypomina także o zakazie kąpieli w fontannie, w której obieg wody jest zamknięty i mogą występować bakterie szkodliwe dla zdrowia. 
Apel dotyczy także, by nie niszczyć źródeł wody w mieście.
 
 

Przed nami wyjątkowo gorące dni. Temperatura przekraczać będzie 30 stopni Celsjusza. To sytuacja niekorzystnie działająca na nasze zdrowie i samopoczucie, szczególnie w przypadku osób starszych i dzieci. Warto poznać zasady, dzięki którym łatwiej będzie nam znieść upał oraz uniknąć jego groźnych skutków.

 

PRZEBYWANIE W DOMU

Jeśli pozostajemy w domu w upalny dzień, to najlepszym wyjściem będzie zamknięcie i zasłonięcie okien oraz przebywanie w najchłodniejszych częściach mieszkania. By zachować przepływ powietrza, okna można otwierać jedynie w nocy, gdy temperatura spada. Warto schładzać organizm pod prysznicem lub w kąpieli, kilkakrotnie w ciągu dnia.

 

WYJŚCIE

Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu, załatwić sprawy w urzędach, zrobić zakupy itp., to warto zrealizować plan bez pośpiechu i jak najwcześniej, jeszcze przed godz. 11 lub po godz. 17, unikając miejsc nasłonecznionych. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem to absolutne minimum, ale równie ważny jest przewiewny, jasny strój i butelka wody. Warto też, po drodze, odwiedzać miejsca klimatyzowane, by znaleźć nieco wytchnienia.

 

PICIE I JEDZENIE

Podczas upału należy bezwzględnie pić wodę, najlepiej często i małymi łykami. Odczuwanie pragnienia to już oznaka odwodnienia organizmu, dlatego nie ma na co czekać, trzeba pić regularnie. Oprócz wody odpowiednie będą: słaba herbata, kompot, naturalne soki owocowe i warzywne, które stanowią źródło błonnika pokarmowego, potasu i magnezu. Najgorszym wyborem w upalny dzień jest alkohol, który prowadzi do odwodnienia.

By nie obciążać organizmu w trudnej już walce z gorącem, trzeba zdecydować się na lekkostrawne jedzenie i wyrzucenie z diety tłustych i wysokobiałkowych potraw. Dużym wsparciem dla organizmu będą warzywa i owoce.

 

WYSIŁEK FIZYCZNY

Podczas upału najrozsądniejsze będzie unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru.

 

PODRÓŻOWANIE

Gdy konieczna jest podróż autokarem, autobusem lub samochodem, trzeba wybierać pojazdy z klimatyzacją i bezpieczną porę na jazdę. Dobre dla organizmu będą przerwy na schłodzenie. W przypadku jazdy autobusem itp. najlepiej zająć miejsce bliżej kierowcy, by w razie potrzeby uzyskać niezbędną pomoc.

 

PŁYWANIE

Każda kąpiel powinna być bezpieczna i odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy skakać na głowę do zbiorników wodnych. Przed kąpielą trzeba zadbać o stopniowe schładzanie ciała, by uniknąć szoku.

 

REAKCJE ORGANIZMU

W czasie upału gruczoły potowe pracują na najwyższych obrotach. Pocenie się jest nieuniknione i konieczne. Organizm stara się w ten sposób radzić sobie z sytuacją i oddaje nawet 10 litrów wody na dobę.

Czasem jednak układ termoregulacji szwankuje, co prowadzić może do udaru cieplnego, którego objawy często wskazują mylnie na zatrucie pokarmowe lub przeziębienie. Najgorzej z upałami radzą sobie małe dzieci oraz osoby starsze i przewlekle chore. Ryzyko udaru jest w ich przypadku największe.

Objawami udaru cieplnego mogą być: złe samopoczucie, lęk, ból i zawroty głowy, nudności, szybki i płytki oddech, wymioty. Występuje zaczerwienienie twarzy, suchość w ustach, problemy z widzeniem, mową i poruszaniem się, nadmierne pocenie, później jego brak, wiotczenie mięśni i zaburzenia oddychania.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg), trzeba zgłosić się do lekarza.

W każdej problematycznej sytuacji należy też poprosić o pomoc sąsiadów.

Nie bądźmy obojętni na los osób chorych i samotnych, które żyją w naszym sąsiedztwie.

Jeśli potrzebna jest pomoc, korzystajmy z numerów alarmowych: 112 lub 999.

 
Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl