iKalisz.pl reklamy
Samorząd

Jaka będzie nowa kaliska starówka?

2021-11-22 10:11:00
Zdjęcie: kalisz.pl/Roman Rutkowski
Miasto Kalisz ogłosiło przetarg na przebudowę Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej. To kolejny – po zmianach na Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej – etap rewitalizacji starówki. Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 13 grudnia.

W 2019 roku Miasto ogłosiło i rozstrzygnęło organizowany razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs – o numerze 988 – na stworzenie koncepcji zagospodarowania Głównego Rynku, Nowego Rynku i łączącej je ulicy Kanonickiej. Najwyżej oceniono propozycję pracowni wrocławskiego architekta, Romana Rutkowskiego, któremu powierzono stworzenie projektu budowlanego, opartego o zwycięską koncepcję. Prace w tym zakresie trwały niemal przez cały 2020 rok.

W pierwszym etapie robót budowlanych przebudowie poddany zostanie Główny Rynek oraz ulica Kanonicka. Miasto Kalisz ogłosiło już przetarg na tę część rewitalizacji starówki. Oferty składać można do 13 grudnia.

- Rewitalizacja Głównego Rynku i Kanonickiej staje się faktem. Tak, jak obiecywałem jeszcze w kampanii wyborczej, odmieniamy wizerunek serca naszego miasta. Starówka stanie się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Zasadzimy tu 24 drzewa! Główny Rynek po przebudowie będzie łączył funkcje reprezentacyjne z tymi rekreacyjno-społecznymi i edukacyjnymi. Zmieni się w bijące serce miasta, które przyciąga. Kaliszanie i goście z innych miast będą się tutaj spotykać, żeby porozmawiać, spędzić miło czas i brać udział w odbywających się przed ratuszem wydarzeniach – zapowiada prezydent Krystian Kinastowski.

Prace na Głównym Rynku obejmować będą przebudowę i uzupełnienie biegnących pod ziemią instalacji, wymianę nawierzchni placu z wykonaniem w niej pamiątkowych monet i tablic informacyjnych, przebudowę oświetlenia ulicznego i iluminacji ratusza. Powstanie też instalacja nawadniająca zieleń, ustawiona zostanie mała architektura, pawilony kwiatowe i gastronomiczne oraz nasadzona zostanie nowa zieleń, zarówno wysoka i niska.

Ulica Kanonicka także zyska nową nawierzchnię i wymienione oświetlenie uliczne. Przebudowane i uzupełnione zostaną instalacje. Ustawiona będzie mała architektura i nasadzona zieleń.

Źródło: Juliusz Kowalczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza


Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA KALISZ
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU