iKalisz.pl reklamy
Z regionu

Kaliscy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali cudzoziemców

2022-05-05 11:05:00

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Kaliszu zatrzymali trzech obywateli Syrii, którzy przyjechali do Polski nielegalnie pokonując granice państwową i przebywali w Polsce niezgodnie z prawem. Zatrzymano także Białorusina oraz jego partnerkę, którzy z chęci łatwego zarobku zamierzali zawieść ich do Niemiec.

 


We wtorek, 3 maja funkcjonariusze Straży Granicznej z Kalisza zatrzymali, w wyniku kontroli auta osobowego jadącego autostradą A 2, trzech obywateli Syrii w wieku 21-31 lat. Zatrzymano także 25-letniego Białorusina, który kierował kontrolowanym autem oraz jego 24-letnią partnerkę obywatelkę Ukrainy, przy której ujawniono marihuanę.

 

- Podczas kontroli legalności pobytu funkcjonariusze SG ujawnili, że obywatele Syrii posiadają paszporty z zamieszczonymi rosyjskimi wizami. Ustalono również, że wjazd Syryjczyków na terytorium państw Schnegen nastąpił w miejscu niedozwolonym na granicy z Białorusią. Okazało się również, że cudzoziemcy ci nie zamierzali starać się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Celem ich podróży były Niemcy i tam miał ich zawieźć wynajęty białoruski kierowca - informuje mjr SG Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Obywatel Białorusi, jak i obywatelka Ukrainy zatrzymani zostali za organizowanie innym osobom niezgodnego z prawem przekraczanie granicy państwowej. Co więcej, podczas przeszukania rzeczy osobistych kobiety, funkcjonariusze ujawnili zapakowaną w woreczek strunowy marihuanę.

Kierowca auta, jak ustalili funkcjonariusze SG, do Polski wjechał 2 kwietnia przez przejście graniczne w Bobrownikach, natomiast jego partnerka granicę przekroczyła trzy dni później w Hrebennem.

W dalszym ciągu funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą czynności procesowe z zatrzymanymi cudzoziemcami.

Za przekroczenie niezgodnie z prawem granicy państwowej w porozumieniu z innymi osobami kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 3 lat, natomiast organizatorom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU