iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Ważne sprawy

Kaliska obwodnica wariant nr 3 - "nigdy naszej zgody nie było i nigdy nie będzie"

2020-02-12 12:10:59

Kolejne już spotkanie w sprawie rozbudowy DK nr 25 na odcinku Ostrów Wlkp. – Kalisz – Konin zorganizowali mieszkańcy wsi Boczków, Gniazdów, Trkusów, Biskupice oraz Skalmierzyce. Tym razem zaproszenie oprócz burmistrza Nowych Skalmierzyc oraz radnych przyjął również poseł Andrzej Grzyb.

Pomimo różnych zawirowań i niepewności co do losu inwestycji, ostatecznie Kalisz znalazł się na ogłoszonej przez Ministerstwo Infrastruktury oficjalnej liście Programu budowy 100 obwodnic. Choć to wiadomość bezsprzecznie dobra dla całego regionu, rolnicy z terenu gminy i miasta Nowe Skalmierzyce są pełni obaw co do przebiegu jej trasy. Władze Kalisza najbardziej optują za niekorzystnym dla gminy wariantem nr 3, który ingeruje w strukturę przestrzenną oraz powoduje konieczność podziałów majątków i gospodarstw wielu mieszkańców wymienionych wcześniej wsi.

Obecny na spotkaniu Andrzej Grzyb zapowiedział, że będzie bronił interesów rolników. Takie zapewnienia po raz kolejny złożył również burmistrz Jerzy Łukasz Walczak. - Nie ulega wątpliwości, że obwodnica dla tak dużego 100-tysięcznego ośrodka miejskiego, jakim jest Kalisz jest potrzebna, bo inne tego typu aglomeracje ją mają. Władze Kalisza forsują jednak wariant nr 3, na który nigdy naszej zgody nie było i nigdy nie będzie - mówił włodarz. Posługując się przygotowaną prezentacją przedstawił również zebranym kluczowe argumenty za poparciem wariantu wykorzystującego istniejącą obwodnicę Nowych Skalmierzyc. Jak zaznaczył wykupiono już grunty pod drugą jezdnię, wybudowano węzły do bezkolizyjnego włączenia się do ruchu i zjazdu i wiadukty z miejscem pod drugą jezdnię, ulokowano też biznes wzdłuż istniejącej obwodnicy, zmniejszono koszty bezpośrednich gospodarstw rolnych. Wskazał także na poprawę bezpieczeństwa i szybkiego transferu mieszkańców dwóch największych ośrodków, jako głównych użytkowników obwodnicy. - Wzrost kosztów gospodarowania oraz problemy natury logistycznej związane z kolejnym podziałem gospodarstw wymuszać będą konieczność przebranżowienia (utrata majątków niekiedy kilku pokoleń), a bliskość obwodnicy miasta to wbrew pozorom mniejsze zanieczyszczenie środowiska spalinami, gdyż taka lokalizacja sprzyjać będzie wyprowadzeniu ruchu z centrum miasta z uwagi na  szybszy transport (mniej korków).

Na zakończenie burmistrz omówił pozostałe, bardziej korzystne dla naszej gminy warianty przebiegu trasy DK nr 25, w tym wariant nr 2b oraz wariant kompromisowy, wypracowany w roku ubiegłym w porozumieniu z prezydentem Kalisza.

 

 Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl