iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Kalisz

Kaliskie synonimy bogactwa - ulica Złota

2021-02-08 14:02:00

Zdjęcie: MBP Kalisz
Ulica Złota nigdy nie należała do grona najwytworniejszych ulic Kalisza. Będąc główną uliczką dawnej dzielnicy żydowskiej, zasłużyła jednak na pokazanie jej bogactwa w kontekście innym, niż zdobne fasady pałaców miejskich czy znane i ulokowane poza granicami miasta kapitały jej mieszkańców.

Symbol bogactwa Złotej to przykłady małej inicjatywy prywatnej, obrzędowość najstarszej gminy żydowskiej w Polsce oraz obrót najrozmaitszym towarem w sklepach kolonialnych czy żydowskich sodówkach. Międzywojenny gwar Złotej, jako utracone dziedzictwo niematerialne, uznajemy za wartościowy i godny przypomnienia przede wszystkim w kontekście żmudnego uzupełniania kart historii Kalisza. Kulturowa mozaika naszego miasta sprzed 1939 roku nie byłaby pełna bez głośnego akcentu, którego wybrzmieniem – niejako z zaświatów – jest prezentowana wystawa. Materiał, który buduje tę ekspozycję został przekazany przez Panią Hilę Marcinkowską - od lat troszczącą się o pamięć o żydowskim Kaliszu. Ma ona bardzo prywatny charakter, albowiem złożona jest z wypowiedzi osób opisujących przedwojenną atmosferę Kalisza, a zwłaszcza tę część Śródmieścia. Dźwięki ze Złotej, niemal całkowicie zagłuszone przez czas wojny i okoliczności polityczne po 1945 roku, słychać już jedynie we wspomnieniach jej Mieszkańców. 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl