iKalisz.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

Kalisz - w jakich branżach cały czas brakuje pracowników?

Województwo wielkopolskie jest bardzo przyjazne pracownikom. Aktualnie to właśnie tutaj stopa bezrobocia jest najniższa w kraju i wynosi 2,9% (średnia dla Polski to 5%). Kalisz nie stanowi tutaj wyjątku. W mieście pracy jest pod dostatkiem i każdy, kto naprawdę jej szuka, bez problemu ją znajdzie. Oczywiście nie zawsze będzie to miejsce do zrobienia kariery czy stanowisko świetnie płatne. Aby zdobyć takie właśnie zatrudnienie, warto przyjrzeć się bliżej lokalnym uwarunkowaniom i poprowadzić swoją ścieżkę kariery tak, aby móc wybierać spośród świetnych ofert.

 

Rynek pracy w Kaliszu – co oferuje?
 

Stopa bezrobocia w Kaliszu jest nieco wyższa niż średnia wojewódzka i wynosi 3,4%. To nadal bardzo dobry wynik, który w praktyce oznacza, że tylko nieliczni pechowcy będą mieli problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
 

Najwięcej stanowisk oferują pracodawcy związani z przemysłem. Często są to jednak właśnie ogłoszenia z płacą minimalną lub niewiele wyższą, które nie dla wszystkich będą satysfakcjonujące. Niedobór wysoko płatnych stanowisk, a także nadal dość uboga oferta edukacyjna, zachęcają młodych kaliszan do emigracji
w celu zdobycia wykształcenia i satysfakcjonującego zatrudnienia.

 

 

W tych zawodach znajdziesz pracę w Kaliszu
 

Osoby planujące związać swoją przyszłość z Kaliszem, jeszcze na etapie wyboru ścieżki zawodowej powinny zwrócić uwagę na profesje deficytowe, których w mieście nadal jest sporo.
 

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są kierowcy autobusów i kierowcy ciężarówek. Ci pierwsi mogą znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w Kaliskich Liniach Autobusowych, ci drudzy – w firmach logistycznych, w transporcie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. W zależności od wybranej opcji różne są wymagania od kandydatów oraz oferowane im stawki. Kierowca przede wszystkim musi mieć uprawnienia do kierowania wybranym pojazdem (kat. D na autobus, kat. C, a jeszcze lepiej C+E – na ciężarówkę). Część pracodawców będzie wymagała doświadczenia, ale wobec braków kadrowych nie jest to najważniejsza zmienna. W przypadku kierowców ciężarówek bardzo przyda się natomiast umiejętność dokonywania podstawowych napraw i czynności konserwacyjnych, zwłaszcza na dalszych trasach. Kierowcy miejskich autobusów zarobią ok. 4.500 do 5.000 zł brutto. Oferty dla kierowców TIR-ów mocno się różnią – najczęściej na najniższe wynagrodzenie (ok. 5.500 zł brutto) mogą liczyć pracownicy obsługujący kursy lokalne.
W transporcie międzynarodowym – zwłaszcza na Wschód – może to być nawet więcej niż dwukrotność tej stawki.

 

Deficyt kandydatów widoczny jest w Kaliszu również w branży IT. Jest to zrozumiałe z uwagi na dynamiczny rozwój wszystkich branż. W tym przypadku umiejętności liczą się o wiele bardziej niż wykształcenie. Do wykonywania zawodu administratora baz danych czy web dewelopera wystarczy kurs, niekoniecznie studia. Zarobki potrafią być naprawdę dobre – od 5.000 do nawet kilkunastu tys. zł. brutto.
 

Do przyszłościowych zawodów w Kaliszu należą te związane z medycyną. Nie musisz od razu zostawać lekarzem – ogromne jest zapotrzebowanie na pielęgniarki, fizjoterapeutów i masażystów, a także psychologów, psychoterapeutów i ratowników medycznych.

 

 

Gdzie szukać pracy w Kaliszu?
 

Najskuteczniej poszukiwać pracy za pośrednictwem specjalistycznych serwisów, takich jak GoWork.
W zakładce https://www.gowork.pl/praca/kalisz;l znajdziesz codziennie nowe oferty, które możesz wygodnie dostosować dzięki kilkunastu filtrom.

 

Cenna jest również możliwość zapoznania się z opiniami o pracodawcach, dzięki czemu możemy uniknąć zatrudnienia w firmach niecieszących się dobrą sławą.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU