iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Z policji

Kaliszanin zgłosił kradzież BMW... Chciał wyłudzić odszkodowanie

2021-01-19 08:01:00

Zdjęcie: KPP Krotoszyn
Policjanci z Krotoszyna zatrzymali trzy osoby związane z fikcyjnym zgłoszeniem kradzieży samochodu marki BMW wartości 170 tys. zł. Właściciel chciał wyłudzić w ten sposób odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Został zatrzymany razem z dwoma wspólnikami.

- Z policyjnych obserwacji i doświadczeń wynika, że coraz bardziej popularną metodą przestępczą jest zgłaszanie fikcyjnych kradzieży samochodu. Osoba zgłaszająca popełnienie takiego przestępstwa, liczy na wypłatę odszkodowania, jednocześnie otrzymując gotówkę za wcześniej sprzedane auto. Policjanci coraz skuteczniej wykrywają tego typu przestępstwa, a nieuczciwi zgłaszający trafiają za kratki. Osoby decydujące się na fikcyjne zgłoszenie kradzieży samochodu często nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to potrójne przestępstwo. Po pierwsze, odpowiadają za zgłoszenie przestępstwa, którego nie popełniono, po drugie, za składanie fałszywych zeznań, po trzecie, za oszustwo wyłudzenia odszkodowania z zakładu ubezpieczeniowego - informuje st. asp. Piotr Szczepaniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

 

Przykładem realizacji takiej sprawy była kradzież samochodu marki BMW 750 Xdrive, która została zgłoszona na początku października 2020 roku przez 51-letniego mieszkańca Kalisza. - Do komendy policji przyszedł mężczyzna i zgłosił kradzież samochodu które miało mieć miejsce 9 października 2020 r.  w godzinach przedpołudniowych i jest warte 170 tysięcy złotych. Od razu po otrzymaniu informacji do pracy przystąpili kryminalni ze specjalnej komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości samochodowej. Policjanci przesłuchali zgłaszającego i zaczęli zbierać informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży - dodaje.

 

W miarę rozwoju sprawy funkcjonariusze mieli coraz większe wątpliwości. Podejrzewali, że zgłoszona kradzież nie miała w ogóle miejsca. Kryminalni po dokładnym sprawdzeniu i przeanalizowaniu informacji byli już pewni, że mężczyzna nie mówi prawdy. Po ponad trzech miesiącach pracy operacyjnej i dochodzeniowej, funkcjonariusze zebrali materiał potwierdzający ich przypuszczenia w efekcie czego potwierdzono fikcyjne zgłoszenie kradzieży pojazdu. W wyniku działań kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn zamieszanych w ten proceder. Okazało się, że samochód nie został skradziony.

 

Zatrzymani to 51-letni zgłaszający mieszkaniec Kalisza, 46-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego i 43-letni mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego.

Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa, zgłoszenia przestępstwa, którego nie popełniono oraz składania fałszywych zeznań. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 180 tysięcy złotych. Grozi im ośmioletni pobyt w więzieniu.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja


Źródło: KPP Krotoszyn


SMOK AUDIO


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl