iKalisz.pl reklamy
Z policji

Kaliszanka nie dała się oszustom

Pewność siebie i zdecydowanie - to dwie cechy, które pomogły 63-latce wyjść zwycięsko z konfrontacji z oszustami. Kobieta nie dała się zmanipulować i nie straciła swoich oszczędności. - Postawa seniorki powinna być przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem presji, czy zdenerwowania - zwracają uwagę policjanci.

 

Jednym ze sposobów dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie telefonicznego połączenia głosowego z osobą, która jest przekonywana, że rozmawia z pracownikiem banku lub inną osobą godną zaufania (np. policjantem). - Jest to rodzaj phishingu, nazywany vishingiem. Nazwa jest połączeniem słów „voice phishing”, czyli phishing głosowy. Celem jest pozyskanie poufnych informacji lub nakłonienie ofiary do wykonania określonych czynności (np. zainstalowania aplikacji dającej przestępcom zdalny dostęp do komputera, czy telefonu ofiary) - informują kaliscy mundurowi.

Do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zgłosiła się 63-latka, która poinformowała, że telefonicznie skontaktowała się z nią osoba podająca się za pracownika banku. Mężczyzna miał przekazać kobiecie informacje o próbie nieautoryzowanej transakcji na jej koncie bankowym. Podczas rozmowy oszust próbował przekonać 63-latkę, aby zalogowała się na swoim koncie i złożyła wniosek o pożyczkę, w ten sposób miała zostać zablokowana wcześniejsza transakcja. Kiedy właścicielka rachunku bankowego zdecydowanie odmówiła wykonania polecenia, dzwoniący próbował podniesionym głosem wywrzeć na niej presję, aby zmieniła decyzję. Ostatecznie 63-latka nie dała się zmanipulować. Rozłączyła rozmowę i udała się do banku. Kiedy upewnia się, że na jej koncie nie przeprowadzono, żadnych nietypowych transakcji o całej sytuacji natychmiast powiadomiła policję.

 

Policjanci przypominają!

Warto pamiętać, że w przypadku, kiedy osoba dzwoniąca prosi nas o jakiekolwiek szczegółowe informacje na nasz temat, od razu powinno to wzbudzić naszą czujność. Szczególna uwaga powinna nam towarzyszyć, gdy w rozmowie pojawiają się sformułowania mające na celu wywarcia na nas presji np. „to już ostatnia szansa”, „mamy niewiele czasu”, „musimy działać błyskawicznie”, „proszę się nie obawiać, instalacja tego oprogramowania jest absolutnie bezpieczna”. Jeżeli do tego dochodzą pytania o dane wrażliwe lub dane, które umożliwiają logowanie do konta bankowego (login, hasło, kody dostępu) najlepiej od razu przerwać takie połączenie. Warto również skontaktować się z bankiem (osobiście lub za pośrednictwem oficjalnej infolinii), aby upewnić się, czy na naszym koncie nie doszło do nieautoryzowanych transakcji.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU