iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

Kaliszanki w słowackim Martinie

2019-11-18 08:11:00

Kalisz i słowacki Martin, partnerskie miejscowości, w ramach programu ERASMUS, realizują projekt „Pokaż mi moje miasto”. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 1 października tego roku, a zakończy się w maju 2021.

Partnerami projektu są także czeski Jičin i Daruvar z Chorwacji. A harmonogram obejmuje spotkania w każdym kraju. Pierwsze już się odbyło - od 5 do 9 listopada w Martinie. Wzięły w nim udział przedstawicielki Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu: dyrektor Agnieszka Przybyłowska, nauczycielki Agata Bartczak i Natalia Warszowska oraz Agnieszka Tomaszewska, przedstawiciel Urzędu Miasta Kalisza.

 

Podczas pierwszego dnia delegacja z Kalisza spotkała się z przedstawicielami miasta Martin: wiceburmistrz Tatianą Červeňova i sekretarzem dr Kataríną. Menadżer projektu Alena Schimikova i koordynator Dana Travničkova zaprezentowały informacje na temat zasad finansowania zadania, jego organizacji i harmonogramu.

Wszyscy wzięli udział w opracowaniu zasad konkursu plastycznego „Najlepsze miejsca mojego miasta”. Omawiano też plan działań na lata 2020 i 2021.

Nie zabrakło też prezentacji historii i zabytków miasta Martin i jego znaczenia na arenie ogólnokrajowej jako miasta, w którym przed stu laty podpisano Deklarację Narodu Słowackiego, ogłaszając formalne wyzwolenie kraju i wolę utworzenia wspólnego państwa federalnego z Czechami (Czechosłowacji) oraz jako kulturalnej stolicy Republiki Słowackiej.

Podczas wizyty trzy przedszkola z Martina prezentowały słowacki folklor w wykonaniu najmłodszych oraz regionalne potrawy i rękodzieło. W piątek uczestnicy projektu wzięli udział w otwarciu wystawy prac plastycznych i literackich oraz prezentacji nawiązujących do zabytków i historii miasta. 

Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów na temat różnic i podobieństw w funkcjonowaniu systemów edukacji.

Projekt „Pokaż mi moje miasto” skierowany jest do pedagogów, dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, przedstawicieli organów prowadzących placówki edukacyjne, młodzieżowe i kultury. Zgodnie z założeniami, efektem projektu będzie zorganizowanie konkursu artystycznego, wystawy pokonkursowej i wydanie kalendarza z najlepszymi pracami, opracowanie zajęć z edukacji regionalnej dla dzieci, stworzenie gry edukacyjnej, nagranie filmów prezentujących najciekawsze miejsca w mieście.

 

Następne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w Kaliszu, w pierwszych dniach kwietnia. Miasto odwiedzi 16. przedstawicieli przedszkoli słowackich, czeskich i chorwackich. Jednym z zadań uczestników będzie stworzenie propozycji wycieczek wideo „Najlepsze miejsca w moim mieście“, obowiązujących wszystkich zaangażowanych placówek. Propozycje będą obejmować szczegółowe informacje, takie jak termin realizacji konkursu, czas nagrania, liczbę dzieci zaangażowanych w nagranie, liczba prezentowanych scen, kategorie wiekowe itp. Poza zapoznaniem się z pracą kaliskich przedszkoli i poznawaniem miasta, uczestnicy wezmą też udział w zaplanowanym w tym czasie „Tygodniu Zdrowia”. Poznają też polskie tradycje związane z Wielkanocą oraz kaliskie baśnie i legendy.

 

 Fotorelacja


Źródło: Agnieszka Tomaszewska


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl