iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Kaplica odzyskuje swój blask

Zdjęcie: Magdalena Bartnik - KPM

Neoklasycystyczna kaplica grobowa rodziny Heinsów z lat 80.XIX w., na cmentarzu rzymskokatolickim przy Rogatce, odzyskuje dawny blask.

W 2022 roku, na zlecenie parafii katedralnej pw. św. Mikołaja wykonany został remont dachu kaplicy. Przeprowadzono naprawę dachu z nowym pokryciem z blachy oraz odtworzeniem rynien i rur spustowych. Dotacja z budżetu Kalisza na 2022 rok wyniosła 65 tys. zł.

Obecnie dobiega końca drugi etap prac konserwatorskich i remontowych kaplicy. Zakres wykonanych prac objął ściany zewnętrzne korpusu kaplicy, tj. konserwację tynków na elewacjach zewnętrznych. Tynki na ścianie zachodniej (po stronie cmentarza ewangelicko-augsburskiego) zostały wymienione, a boniowanie odtworzone. Na pozostałych ścianach tynku zostały fragmentami skute i uzupełnione. Dokonano też częściowego odtworzenia i konserwacji ornamentu wolich oczek pod gzymsem, a metalowe litery tworzące napis „Grób Rodziny Heins”, poddano oczyszczeniu i konserwacji. Parafia Katedralna otrzymała na ten cel dotację z budżetu Kalisza na 2023 rok w wysokości 41 tys. zł.

Warto zauważyć, że remontowana kaplica jest nie tylko pięknym przykładem XIX-wiecznej sztuki cmentarnej, ale także świadectwem wielokuturowości Kalisza. Przyścienny grób rodziny Heinsów posiada bowiem komory grobowe, do których dostęp znajduje się na sąsiadująch cmentarzach - rzymskokatolickim i ewangelicko-augsburskim. Reprezentacyjne, otwarte od frontu wnętrze kaplicy z figurą Matki Boskiej znalazło się po stronie katolickiej. Na tej nekropolii spoczęła m.in. Anna Heins z domu Grosse (zm. 8.IX.1913 r.), żona Karola Alfonsa Heinsa (1821-1887), ewangelika, szanowanego kupca i obywatela Miasta Kalisza, który pochowany został po stronie cmentarza ewangelickiego. Obok Anny Heins w grobowcu na nekropolii rzymskokatolickiej leżą przemysłowiec Józef Klemens Heins (1855-1905), teść Heinsów, geometra przysięgły przy Komisji Włościańskiej, Karol Podziemski (zm. 1905 r.), jego córka Zofia Heins (zm.1945 r.)

 

Źródło: kalisz.pl/Anna Woźniak WKST

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU