iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Kliknęła w link i straciła ponad 6 500 zł

Kolejny raz doszło do oszustwa internetowego za pośrednictwem jednego z portali sprzedażowych. Od pewnego czasu oszuści posługują się metodą na link, który rzekomo ma służyć do zapłaty za przedmiot wystawiony na popularnych portalach sprzedażowych.

Oszukana kaliszanka na jednym z popularnych portali sprzedażowych wystawiła na sprzedaż książki szkolne. Następnie do kobiety za pośrednictwem komunikatora WhatsApp odezwał się potencjalny kupujący, który zapytał czy jest możliwość wysyłki firmą kurierską, po czym przesłał kobiecie link z logo firmy oraz instrukcją logowania się. Kobieta „kliknęła” w przesłany link, który radził aby zalogowała się swojej bankowości internetowej. Kiedy kobieta na stronie swojego banku wpisała login i hasło, strona zaczęła powolnie się otwierać, wtedy zorientowała się, że coś jest nie tak! Jednak już było za późno i z jej konta bankowego zniknęło ponad 6 500zł. Kobieta padła ofiarą oszustów, którzy w ostatnim czasie upodobali sobie popularne platformy sprzedażowe.

- W ten sposób oszuści wchodzą w posiadanie informacji, dzięki którym mogą zalogować się na konto bankowe pokrzywdzonego i dysponować środkami finansowymi swojej ofiary. W szybkim tempie wykonują transakcje internetowe, okradając w ten sposób właścicieli kont - informują kaliscy policjanci.

 

Kolejny raz mundurowi przypominają jak działają oszuści:
• Wystawiasz coś w serwisie ogłoszeniowym. Znajduje cię kupiec. Kontaktuje się z Tobą za pośrednictwem komunikatora WhatsApp (Oszust zastawia na Ciebie pułapkę).
• Teraz oszust przesyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony serwisu ogłoszeniowego, na którym wystawiłeś swój przedmiot lub stronę firmy kurierskiej. Na stronie pojawia się formularz z prośbą o podanie danych – najczęściej to numer Twojej karty lub prośba o zalogowanie się w Twojej bankowości internetowej. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”!
• Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do jednego z systemu płatności mobilnych. (Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie).
• Koniec. Twoje konto jest PUSTE.

Jak uniknąć oszustwa?
• Czytaj SMS-y przesyłane przez bank. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:
• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, szczególnie przez różnego rodzaju komunikatory internetowe.
• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jesteś ofiarą oszusta:
• Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę poprzez aplikację swojego banku.
• Poinformuj policję.

Źródło: KMP Kalisz

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU