iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Kobiety z Kórnika w kaliskiej książnicy

Wisława Szymborska i Jadwiga Zamoyska to patronki roku 2023. Obie łączy podpoznański Kórnik, w którym pierwsza się urodziła, druga – zmarła. Równo 100 lat temu. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kaliską odsłonę projektu artystycznego, łączącego noblistkę i społeczną działaczkę, w wykonaniu artystów teatru Nowego i Muzycznego z Poznania. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 18 września, o 17.00 w Bibliotece Głównej przy Legionów 66.

Stulecie śmierci jednej oraz stulecie urodzin drugiej przenoszą nas do Kórnika 1923 roku. Czy obie panie: 92-letnia Jadwiga z Działyńskich Zamoyska oraz nowo narodzona Maria Wisława Anna Szymborska miały okazję się spotkać? Niektórzy uważają, że to możliwe – wszak Wisia była córką Wincentego Szymborskiego – zaufanego zarządcy dóbr należących do Jadwigi i jej syna, Władysława. Istnieje więc szansa, iż nową kórniczankę pokazano dostojnej, powszechnie szanowanej matronie. Inni argumentują, że Jadwiga była w tym czasie mocno schorowana i bardzo rzadko przyjmowała gości. Jak było naprawdę? Tego raczej już się nie dowiemy.

W roku 1923, na zaledwie cztery miesiące, życiorysy tych kobiet połączyły się czasoprzestrzennie. Dziś, sto lat później, przyszedł czas, by opowiedzieć ich historie z nowej perspektywy – we wzajemnych splotach i skojarzeniach, poszukując miejsc wspólnych oraz zbliżonych obu wielkich kórniczanek.

Wydarzenia, w ramach projektu przygotowanego wspólnie przez Teatr Muzyczny w Poznaniu i Fundację Zakłady Kórnickie, poświęcone są twórczości Wisławy Szymborskiej (w setną rocznicę urodzin) i Jadwigi Zamoyskiej (w setną rocznicę śmierci). W obchody wpisują się spotkania ze znanymi i lubianymi aktorami, którzy czytają teksty obu patronek. Wydarzenia zaplanowane zostały w bibliotekach w całej Polsce, między innymi w takich miastach jak Toruń, Kielce, Olszyn, Konin czy Lublin. Spotkaniom towarzyszy wystawa „Kobiety z Kórnika”, przygotowana przez PAN Bibliotekę Kórnicką oraz Fundację Zakłady Kórnickie.

W Kaliszu fragmenty poezji Jadwigi Zamoyskiej i Wisławy Szymborskiej przeczyta znany aktor filmowy i teatralny, Aleksander Machalica. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbają Aleksandra Daukszewicz (solistka) i Radosław Mateja (fortepian).

Miejska Biblioteka Publiczna dodatkowo prezentuje w pałacyku wystawę „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”, na którą składają się zdjęcia Szymborskiej z lat 1983-1996, zarówno z prywatnych chwil (w pokoju, kuchni itp.), jak i oficjalnych – np. przy odbiorze Nagrody Nobla oraz siedem wierszy z różnych lat i książek, które ukazują jej unikalny styl łączący intymność z ironią i pozornym dystansem.

Impreza jest biletowana.

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU