iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Komisja Pamięci Historycznej Miasta Kalisza obradowała

Zdjęcie: Magdalena Furmaniak - KPM

Przywrócenie pamięci o zasłużonych dla miasta i regionu Polakach było najważniejszym tematem pierwszego w tym roku spotkania Komisji Pamięci Historycznej Miasta Kalisza z prezydentem Krystianem Kinastowskim. Uczestnicy rozmów podsumowali dotychczasowe prace i omówili działania, zaplanowane na bieżący rok.

Wyjątkowym człowiekiem, o niezwykłym życiorysie był z pewnością Mieczysław Jałowiecki - właściciel majątku w podkaliskim Kamieniu, patriota, który zawsze gorąco walczył o dobre imię Polski. Ten agronom, ziemianin i dyplomata, którego szczątki po sześćdziesięciu latach wróciły do kraju, był odpowiedzialny za zakup terenu Westerplatte. Obradująca Komisja Pamięci Historycznej Miasta Kalisza postawiła sobie za cel upamiętnienie wyjątkowej postaci stosowną tablicą.

Tematami poruszonymi podczas spotkania były także: inicjatywa oznaczenia grobów powstańców listopadowych i styczniowych, którzy spoczywają na miejskich nekropoliach; sprowadzenie do Kalisza szczątków podróżnika i badacza Afryki Stefana Szolca-Rogozińskiego oraz umieszczenie na ratuszu tablicy upamiętniającej Konstytucję 3 Maja. W planach komisji jest też przygotowanie tablicy poświęconej Aleksandrze Piłsudskiej - internowanej w Szczypiornie w 1915 roku i przedwojennej patronce jednej z kaliskich ulic.

Źródło: WKST

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU