Mijający rok szkolny był czasem niezwykle owocnej współpracy biblioteki z placówkami edukacyjnymi. Od września 2022 r. do czerwca 2023 r. zrealizowano 226 zajęć dla 5 634 dzieci i młodzieży. Odbywały się one niemal we wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, nie tylko w oddziałach dziecięcych, a ich głównym motywem była oczywiście książka. Odbiorcami oferty edukacyjnej kaliskiej biblioteki były głównie przedszkola, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe. Nie zabrakło wizyt studentów kaliskich uczelni.
Przez cały rok bibliotekarze zapraszali najmłodszych kaliszan na zajęcia pod hasłem „B jak Biblioteka”. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych poznawali nie tylko specyfikę biblioteki, ale także książki przykuwające uwagę nie tylko treścią, ale także szatą graficzną lub zaskakującą formą. Zapraszano dzieci do założenia karty bibliotecznej i udziału w akcjach promujących czytelnictwo, takich jak „Bank Magnesiaków” czy „Mała książka – wielki człowiek”. Bibliotekarze przygotowywali także zajęcia na specjalne okazje oraz rocznice. Jesienią i zimą dzieci chętnie uczestniczyły w literackich lekcjach poświęconych patronce roku 2022 – Marii Konopnickiej oraz patronom roku 2023 – Mikołajowi Kopernikowi, Aleksandrowi Fredrze oraz Wisławie Szymborskiej. W zrozumieniu najtrudniejszych zagadnień literackich pomagała nieograniczona kreatywność bibliotekarzy. Dzieci poznawały pisarzy, rozwijały zainteresowania ekologią i przyrodą, uczestniczyły w zajęciach dotyczących emocji, wielokulturowości, ciekawych miejsc w Polsce i na świecie. Zajęcia zawsze oparte były na dialogu z najmłodszymi i urozmaicone poprzez warsztaty plastyczne, doświadczenia, teatrzyk kamishibai, bajkowóz, roboty, zabawy i gry. Podczas zajęć bibliotekarze często wykorzystywali akcesoria do animacji: chusty, tunele, bum-bum rurki, a także klocki, z których dzieci tworzyły konstrukcje... inspirowane książką.
MBP przygotowała szereg cykli poświęconych literaturze, twórcom związanym z Kaliszem, kaligrafii, historii książki, zasłużonym postaciom i wydarzeniom związanym z Kaliszem i Polską. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach m.in. o starodrukach, Stefanie Szolcu-Rogozińskim, kaliskich wątkach w wojnie polsko-bolszewickiej, wizytach Piłsudskiego w Kaliszu, obozie w Szczypiornie, o kształtowaniu się niepodległej Polski, o insurekcji roku 1863 w Kaliszu, powstaniu w getcie warszawskim i architekturze Kalisza w perspektywie estetycznej i historycznej.
Ponadto Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu realizowała dodatkowe zajęcia dla chętnych dzieci i ich rodziców w godzinach popołudniowych, także w czasie ferii. W ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni” odbyło się wiele warsztatów integracyjnych dla dzieci z Polski i Ukrainy. Przez całe półrocze roku 2023 powstawał literacko-fotograficzny projekt „Witamy w naszej bajce”, którego finałem był event i wystawa z okazji Dnia Dziecka. Wielkim sukcesem okazała się także gra terenowa „Gloria Victis. Kalisz 1863”, która została przygotowana przez młodzież w ramach warsztatów i była świetnym sprawdzianem wiedzy na temat powstania styczniowego.
Poprzednia
Następna