iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Księgozbiór profesora Drewnowskiego w Kaliszu

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To ogromny księgozbiór prof. Tadeusza Drewnowskiego, wybitnego literaturoznawcy i krytyka literackiego, a także edytora dzieł Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej.

O przekazaniu Kaliszowi wszystkich książek zmarłego cztery lata temu naukowca zdecydowała jego córka, profesor Janina Stępińska. To gigantyczny zbiór ciekawej beletrystyki oraz wydawnictw o różnej tematyce, poświęconych nie tylko teorii czy historii literatury, ale także filozofii i psychologii. - Mam ogromny sentyment do tych książek, bo nasz dom zawsze był nimi wypełniony, ale uznałam, że trzeba dać im drugie życie - powiedziała znana kardiolożka, do dyrektora Roberta Kucińskiego, odwiedziwszy w środowe popołudnie Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu. - Doszłam do wniosku, że kaliska biblioteka, która realizuje wiele ciekawych projektów artystycznych i edukacyjnych, najlepiej zaopiekuje się księgozbiorem mojego ojca.

Tadeusz Drewnowski był niezwykle cenionym znawcą literatury, profesorem nauk humanistycznych i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz związany był z „Nową Kulturą”, „Dialogiem” i – najdłużej – z „Polityką”. Był edytorem dzieł Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej. Co prawda całe życie związany był z Warszawą, ale prace nad dziennikami autorki „Nocy i dni” sprawiły, że Kalisz stał mu się bliski. Został honorowym członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska odwiedziła Kalisz wraz ze swym mężem, mecenasem Krzysztofem Stępińskim. Po spotkaniu w bibliotece i oficjalnym przekazaniu książek spotkała się z prezydentem Krystianem Kinastowskim oraz zwiedziła multimedialne muzeum, podziwiając panoramę miasta z ratuszowej wieży.

Po opracowaniu i skatalogowaniu księgozbioru profesora Tadeusza Drewnowskiego książki zostaną wkrótce udostępnione naszym czytelnikom. Wszystkie zostaną opatrzone ekslibrisem zaprojektowanym przez jego córkę.







Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU