iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Kwesta już po raz 22.

Zdjęcie: Magdalena Bartnik

Tradycyjnie władze Miasta Kalisza oraz PTTK Oddział w Kaliszu zapraszają do udziału w kweście na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy Rogatce.

- Jak co roku, 1 listopada wspominamy naszych bliskich, zmarłych mieszkańców miasta, zapalamy znicze, czyścimy groby, ale to również dzień 22. kwesty na ratowanie nekropolii - grobów kaliskich znanych rodów, ale przede wszystkim mieszkańców naszego miasta - mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Do kwestujących każdego roku dołączają także władze miasta.

W ubiegłym roku udało się zebrać 20 263,10 zł. Za te środki odnowiono nagrobek Józefy Hadryś, przypadkowej ofiary zajść w Kaliszu w czerwcu 1905 roku, a także dwie płyty epitafijne z grobowca rodzin Thanów i Hintzów. To miejsce spoczynku Fryderyka Hintza, producenta fortepianów, u którego praktykował Gustaw Arnold Fibiger, założyciel słynnej fabryki fortepianów i pianin, a także rodziny Thanów – właścicieli Hotelu Drezdeńskiego, mieszczącego się niegdyś przy ulicy Grodzkiej.

- Cmentarze kaliskie to obszar, który nie został zniszczony w czasie I wojny światowej, obszar dla nas bezcenny. 95% zniszczeń objęło śródmieście, natomiast cmentarze pozostały i są archiwum zbiorowej pamięci i miejscem szczególnym - mówi Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. - Każda złotówka się liczy. Środki na wsparcie kwesty można przekazywać również przelewem. Zachęcam do udziału w kweście. Stosunek do cmentarzy jest świadectwem naszej kultury. Pamiętajmy o tym, że zabytki, tak jak środowisko naturalne, tylko pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń i naszym obowiązkiem jest oddać je w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom.

 

Zbiórka do puszek odbędzie się jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach od 8.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00.

Istnieje również możliwość wpłaty datków na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2022”).

Celem XXII kwesty jest zebranie środków na pokrycie II części należności za prace przy grobowcu Thanów i Hintzów oraz na wykonanie konserwacji nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej, zmarłej w 1913 r., pochowanej na cmentarzu rzymskokatolickim.

Każdy administrator zabytkowego cmentarza może zgodnie z przepisami prawa ubiegać się o dotacje z budżetu Miasta. Od 2020 roku takie wnioski składała parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja, która jest gospodarzem cmentarza katolickiego. Tam wyremontowano już sześć obiektów, przy dwóch kolejnych prace trwają. W sumie z budżetu Miasta przeznaczono na ten cel ponad 315 tysięcy złotych.

 

Zapisy wolontariuszy prowadzi biuro kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2. Można zgłosić się osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 lub telefonicznie pod numerem 509 360 171.

Źródło: kalisz.pl

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU