iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Podsumowania

Miniony rok naszym okiem!

2020-01-01 10:12:00

Co się wydarzyło? O czym pisaliśmy? Dziś na naszych łamach podsumowujemy 2019 rok.

 
Styczeń
 
Siedem ewakuowanych osób, to efekt ulatniającego się tlenku węgla w jednym z budynków przy ul. Wrzosowej w Kaliszu. To jedno z pierwszych zdarzeń takich zdarzeń, o których pisaliśmy w minionym roku. Wśród poszkodowanych osób była kilkunastomiesięczna dziewczynka. Całe szczęście wszystko dobrze się skończyło.
 
Mieszkańcy Kalisza przed ratuszem uczcili tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. W całym kraju obowiązywała dwudniowa żałoba narodowa.
 
Seria ataków bombowych w Kaliszu. Budynki użyteczności publicznej kilkakrotnie były sprawdzane przez funkcjonariuszy policji oraz strażników miejskich. Ani razu zagrożenia nie stwierdzono.
 
 
 
Luty
 
Kłopoty wójta Żelazkowa, to można by rzec serial tasiemiec. Włodarz był bohaterem kilku ciekawych wydarzeń, jak choćby koncerty zespołu Pectus, marszu równości w Kaliszu czy programu telewizyjnego ogólnopolskiej telewizji.
 
Ciało mężczyzny znaleziono w okolicy Urzędu Skarbowego przy ul. Wrocławskiej. Na zwłoki natrafił przypadkowy mężczyzna, który spacerował na terenie przyległym do skarbówki.
 
 
Marzec
 
Ten miesiąc rozpoczął się tragicznym wypadkiem. W wypadku samochodu osobowego w miejscowości Żychów (gm. Lisków) zginęły dwie osoby. Pojazdem łącznie podróżowało pięć osób.
 
Blisko dwa tysiące osób obejrzało mecz inaugurujący rundę wiosenną, w którym KKS Kalisz pokonał byłego już lidera - Mieszko Gniezno, aż 4:0. To była druga frekwencja weekendu w całej trzeciej lidze!
 
44. uczestników wzięło udział w Spływie Twardzieli Rzeką Prosną im. Jana Pasia. Najszybciej trasę pokonał Adam Grzybowski, który cały dystans pokonał w 55 minut. Jednak nie miejsce było tu najważniejsze. Sukcesem był sam fakt ukończenia trasy i pokonania własnych słabości i barier.
 
 
 
Kwiecień
 
Rozpoczął się strajk nauczycieli. Na terenie Miasta Kalisza wzięły w nim udział 33. jednostki oświatowe. Do placówek, które wcześniej zadeklarowały, że nie będą strajkowały, dołączyły z powodów proceduralnych III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. Eligiusza Kor-Walczaka.
 
Free Animals Kalisz ostrzegało przed trucizną w Parku Miejskim. Niestety, trzy psy straciły życie... Substancja, którą nieznana osoba wyłożyła w parku była bardzo groźna. Psy, które nie przeżyły kontaktu z trucizną miały spalone wnętrzności.
 
 
Najpierw na ul. Podgórze, a chwilę później na ul. Czaszkowskiej. W Kaliszu tego samego dnia znaleziono dwa ciała. W kamienicy przy ul Podgórze znaleziono ciało 65-letniego mężczyzny. Z kolei w jednym z mieszkań przy ul. Czaszkowskiej znaleziono ciało 32-letniej kobiety.
 
 
Maj
 
Na początek taka ciekawostka... 53-latek będąc w stanie nietrzeźwości jeździł po drodze publicznej pojazdem służącym do koszenia trawy. Nie lepszy był jego kolega, który przyjechał na miejsce zabezpieczyć maszynę. Okazało się, że 48-latek nie stosuje się do orzeczeń sądu. Auto którym przyjechał nie było wyposażone w blokadę alkoholową.
 
 
Odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z Wielkopolski zasiedli w nim: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Zdzisław Krasnodębski, Andżelika Możdżanowska i Sylwia Spurek.
 
Czerwiec
 
Wnikliwa praca policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu przyczyniła się do zatrzymania mężczyzny, u którego zabezpieczono blisko 3,1 kg narkotyków oraz 106 sztuk tabletek ekstazy.
 
Zapadła się część jezdni na ul. Zgodnej w Kaliszu. Przyczyną tego była nieszczelna kanalizacja.
 
Pisaliśmy też o wielkich sukcesach Natalii Krawczyk, która triathlon trenuje zaledwie od kilku lat. O swojej przygodzie ze sportem mówi krótko. - Tak, bawię się tą dyscypliną od kilku lat. Kiedyś startowałam w maratonach pływackich, a zimą biegam na nartach.
 
 
Lipiec
 
Kolejna smutna informacja. W mieszkaniu przy ul. Braci Niemojowskich w Kaliszu, znaleziono zwłoki dwóch osób. Ciała kobiety i mężczyzny w wieku około 50 lat miał odnaleźć członek rodziny. Wykluczono udział osób trzecich.
 
Pożar poddasza w Kaliszu przy ul. Korczaka. W działaniach trwających około 5 godzin brało udział w sumie 12. zastępów z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec w Kaliszu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Kalisz-Lis.
 
Do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o dziecku, które wpadło do studni w miejscowości Borków Stary w gminie Żelazków. Maluch trafił w ciężkim stanie do szpitala.
 
 
 
Sierpień
 
Przy Villi Calisia wyłowiono zwłoki. W rzece zauważono unoszące się na jej powierzchni ciało. Potrzebny był specjalistyczny sprzęt, aby zwłoki wydobyć na brzeg.
 

Funkcjonariusze operacyjni Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zabezpieczyli nielegalne papierosy. Łącznie do policyjnego depozytu trafiło blisko 111 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

 

 

Wrzesień

 

Daniel Napierała z Opatówka zwyciężył upalny IV Cross Półmaraton Murowaniec Baster Run 2019. Tym sposobem przypieczętował wygraną w całej tegorocznej edycji Grand Prix Ziemi Kaliskiej 2019. Wśród kobiet znów najszybsza była Justyna Matczak z Drużyny Powiatu Kaliskiego. Filigranowa zawodniczka także triumfowała w całym cyklu Grand Prix.

 

Odbył się także Calisia Triathlon 2019. W zawodach wzięło udział ponad 600 zawodników z całej Polski. Rywalizowano na dystansach 1/4 i 1/8 Iron Mana oraz w sztafetach.

 

W kaliskiej Wanatówce odbyła się debata kandydatów do Sejmu z okręgu kalisko-leszczyńskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele pięciu ugrupowań. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie KoLiber, a patronat nad wydarzeniem objęła nasza redakcja.

 

 
Około 400 osób wzięło udział w I Kaliskim Marszu Równości. Parada przebiegała w przyjaznej atmosferze, choć nie obyło się bez kilku drobnych incydentów.
 
 
 
 
Październik
 
Niemal 116 tys. sztuk papierosów, ponad 330 kilogramów tytoniu oraz 58 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy skarbowej zabezpieczyli policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
 
Poznaliśmy wyniki wyborów parlamentarnych. Posłami w okręgu zostali Jan Dziedziczak, Marlena Maląg, Jan Mosiński, Katarzyna Sójka, Tomasz Ławniczak, Piotr Kaleta, Mariusz Witczak, Jarosław Urbaniak, Grzegorz Rusiecki, Wiesław Szczepański, Karolina Pawliczak, Andrzej Grzyb. Senatorem został Janusz Pęcherz.
 
Policjanci operacyjni z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 39-letnią kobietę i 30-letniego mężczyznę, którzy oferowali do sprzedaży odzież z zastrzeżonymi znakami towarowymi.
 
 
 
Listopad
 
Przez 123 lata Polska pozostawała pod zaborami. Każdy rok naznaczony trudem i przeciwnościami. Polscy bohaterowie przekazywali sobie z ręki do ręki biało-czerwoną flagę, solidarnie uczestnicząc w sztafecie do niepodległości. Na cześć tych wydarzeń w 2018 roku powstała kaliska Sztafeta Ojców Niepodległości - projekt Stowarzyszenia KoLiber oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który upamiętnia często mało znanych lokalnych bohaterów.

 

„Napisz list o obwodnicy” – takim hasłem mieszkańcy Kalisza chcą zachęcić mieszkańców Kalisza do tego, aby masowo wysyłali listy do ważnych urzędników i polityków w sprawie obwodnicy miasta Kalisza, zwracając tym samym ich uwagę na problem braku działań decydentów w tej sprawie. Akcja została zainicjowana 19 listopada konferencją prasową przed kaliskim ratuszem, gdzie organizatorzy poinformowali o jej głównych założeniach.
 
 
 
Grudzień
 
 
Ministerstwo Sprawiedliwości ustosunkowało się do rewelacji opublikowanych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczących m.in. nieprawidłowości przy budowie toru przeszkód na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Wątek kaliski raportu dotyczy wydatkowania sporej sumy na wspomnianą inwestycję.
 
Kaliska fundacja "Pomaganie Jest Trendy" rozliczyła zeszły rok swojej akcji charytatywnej na rzecz wsparcia oddziałów noworodków w szpitalach wielkopolskich. Celem ubiegłorocznej edycji projektu było dostarczenie naturalnych kosmetyków do pielęgnacji noworodków. Zakupiono ich za przeszło 80 tys. zł. Trafiły do szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Poznaniu, na oddział noworodków szpitala w Pleszewie oraz na oddziały noworodkowe szpitali w Kaliszu oraz Ostrowie Wielkopolskim.
 
 

 

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl