iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Kalisz

Moniuszko przed starostwem

2019-06-04 09:00:31

Zdjęcie: M. Wolarz, E. Winowicz
Koncert „Znasz-li ten kraj”, od utworów Moniuszki do Niepodległości odbył się przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu.

Projekt o tej samej nazwie realizowany był przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz przez Powiat Kaliski w Roku Moniuszkowskim, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – „ojca” polskiej opery narodowej, polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, autora ponad 268 pieśni, wielu oper.

 

Projekt Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej „Znasz-li ten kraj” - Od utworów Moniuszki do Niepodległości dofinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Przed starostwem została zaprezentowana wystawa „Moniuszko Wczoraj i Dziś”. Na planszach znalazły się ciekawostki z życia Moniuszki, jego osiągnięcia kompozytorskie oraz najważniejsze fakty z życia „ojca” polskiej opery. Wystawę można oglądać w holu starostwa na I piętrze.

 

Stanisław Moniuszko to kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagog. Urodzony 5 maja 1819 w majątku Ubiel k. Mińska, zmarł nagle 4 czerwca 1872 w Warszawie, na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Koncert upamiętniający sławnego kompozytora w jubileuszowym roku był tak pomyślany, by przedstawić jak najszerzej twórczość artysty i wspólnie z publicznością wykonać niektóre utwory.

Koncert składał się z trzech części. W pierwszej widzowie usłyszeli modlitwę „Ojcze nasz” w wykonaniu The Sunday Singers. Projekt zakładał wykonanie pieśni „Znasz- li ten kraj” z mieszkańcami Kalisza i powiatu kaliskiego, utwór wykonał z publicznością wokalista i wykładowca WP-A w Kaliszu Adam Michalak.

Zaprezentowano również Arię Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, z opery Halka oraz Arię Skołuby z Opery „Straszny Dwór” „Ten zegar stary”

W przerwach między poszczególnymi częściami koncertu wiersze Adama Mickiewicza recytował Piotr Bigora, który również przybliżał życie i twórczość Stanisława Moniuszki.

Moniuszko komponował pieśni do tekstów współczesnych dla niego poetów m.in. Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Teofila Lenartowicza. Kierując się potrzebą pielęgnowania polskiej kultury i śpiewu domowego kompozytor skomponował 18 pieśni i na ich podstawie stworzył pierwszy „Śpiewnik domowy”. To jego credo artystyczne. Śpiewnik domowy był odpowiedzią na wspólne śpiewanie polskich utworów w domach, ale miał głównie podtrzymywać narodowe wartości i ducha w czasie zaborów. Takich pieśni Moniuszko skomponował blisko 300 podczas swojego życia.

Druga część niedzielnego koncertu przed kaliskim starostwem zatem składała się z wykonań chóralnych  pieśni Moniuszki w ramach części zatytułowanej „Śpiewająca Polska”.

Zaprezentowały się Chór Izydorki Szkoły Podstawowej z Biadek (dyrygent Klaudia Szubert), Chór Duodecimus Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu (dyrygent Krystyna Witasiak), Chór Szkoły Podstawowej z Pamiątkowa (dyrygent Urszula Grzęda) oraz Zespół Wokalny INSPIRO dyrygent Aleksandra Wojtaszek.

 

Trzecia część koncertu objęła nowoczesne aranżacje pieśń Moniuszki przygotowane przez Macieja Bąka, który również akompaniował przy fortepianie. Zaśpiewali wokaliści The Sunday Singers przy akompaniamencie muzyków:  Mirosława Skowrońskiego – perkusja, Tobiasza Michna – kontrabas, Grażyny Leja-Franczyk – skrzypce, Katarzyny Ślachetka – skrzypce, Magdaleny Kalinowskiej – altówka, Janiny Marzec – wiolonczela, oraz muzyków z OSP Lisków: Mariusza Trzcińskiego – klarnet, Mai Trzcińskiej- flet, Piotra Szmajdzińskiego- flet, Adriana Bończyka- klarnet.

Nowoczesne aranżacje utworów:  Krakowiak „Dobranoc”, „Złota Rybka”, „Matko już nie ma Cię”, „Co to za kwiatek”, „Znasz-li ten kraj” przygotowane zostały przez Macieja Bąka – studenta drugiego roku studiów licencjackich kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.

Koncert upamiętniający 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki organizowany był w jubileuszowym roku 20-lecie Powiatu Kaliskiego.

 

Koncert poprzedziła msza święta w Sanktuarium Narodowym w Kaliszu w intencji mieszkańców miasta Kalisza oraz rolników ogrodników i sadowników z powiatu kaliskiego. Mszę odprawił ks. biskup senior Stanisław Napierała oraz ks. prałat Jacek Plota.

 

 

 
Fotorelacja


Źródło: W. Przybylska


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl