iKalisz.pl reklamy
Kalisz

„Na popis publiczny Uczniów Kaliskiego Korpusu Kadetów..." - kolejne cenne calisianum

2022-05-30 14:05:00

Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyły się o kolejne cenne calisianum. Tym razem jest to wydany w 1817 r. „Na popis publiczny Uczniów Kaliskiego Korpusu Kadetów maiący [!] się odbywać w dniach 24go, 25go i 26go miesiąca Lipca. Prześwietną Publiczność Imieniem Instytutu zaprasza Kommendant [!] tegoż Korpusu”.


Liczące 16 stron wydawnictwo to cenne źródło historii kaliskiego Korpusu Kadetów. Rozwój taktyki wojennej oraz wprowadzanie nowego uzbrojenia wymagały od kadry oficerskiej wszechstronnego wykształcenia, co spowodowało konieczność stworzenia odpowiednich szkół wojskowych. Pierwsza szkoła kadecka powstała w 1765 roku w Warszawie. Dzieje kaliskiego Korpusu można podzielić na trzy okresy historyczne: pruski (1793-1806), Księstwa Warszawskiego (1807-1814) oraz Królestwa Polskiego (1815-1832). Nauka rozpoczynała się we wrześniu i trwała do końca lipca. Każde półrocze kończyło się egzaminem. Zimowe - prywatnym, letnie - uroczystym egzaminem publicznym, na który zapraszano gości spoza szkoły. Nazywało się to „popisem publicznym”. Egzamin trwał kilka dni, po nim rozdawano nagrody wyróżniającym się kadetom.

 

Zakupiony przez Bibliotekę druk, oprócz programu uczniowskiego popisu odbywającego się w dniach 24-26 lipca 1817 r., zawiera m. in. krótki rys historyczny Kalisza autorstwa Jana Fritscha, profesora literatury polskiej w kaliskim Korpusie, a także wykaz przedmiotów oraz nazwiska wykładowców.

 

Informację o możliwości zakupu tego cennego calisianum przekazał dr Przemysław Pawlak, kaliszanin od lat mieszkający w Warszawie, regionalista i bibliofil, przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka. Jego wiedza oraz miłość do starodruków i rodzinnego miasta po raz kolejny okazały się bezcenne.

 
Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU