iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Wielkanoc 2021

Nie zapomnij, zrób pogrzeb żuru!

2021-03-11 12:04:00

Trwa Wielki Tydzień czyli najbardziej uroczyste dni w chrześcijaństwie. Rozpoczęła go Niedziela Palmowa. Dla wiernych to czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.

Cały okres Wielkiego Postu był niegdyś zdecydowanie bardziej "restrykcyjny", niż dziś. Zgodnie z chrześcijańską tradycją faktycznie nie urządzano zabaw, milkła muzyka, a post najbardziej widoczny był w posiłkach. W tym czasie w wielu domach jadano głównie żur, wyzbywano się potraw mięsnych, które zastępowały ryby. Stąd narodziło wiele zwyczajów. 

 

Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. Robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post. Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, garnki zupy wylewano na ziemię. Oberwało się także przedstawicielowi ryb. Z wielką radością i satysfakcją wieszano śledzia czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano ją za to, że przez cały okres postu bywała na stole zamiast mięsa.

 

Ważnym dniem w Wielkim Tygodniu jest Wielka Sobota. Tego dnia niegdyś święcono całe wielkie kosze jedzenia. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl