iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Kalisz

Nie żyje Eugenia Pastuszek

2020-01-08 07:36:04

Zdjęcie: kalisz.pl
Eugenia Pastuszek, to wieloletnia prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, wielokrotnie wyróżniana, w tym Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza.

Eugenia Pastuszek urodziła się w miejscowości Żylicze koło Grodna, miasta rodzinnego Elizy Orzeszkowej. Była córką legionisty z armii Hallera. Jej matka wywodziła się z rodu Bohatyrowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina pani Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Pani Eugenia miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolną Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika (1971 r.).

W tamtych latach pani Eugenia Pastuszek zabiegała nie tylko o polepszenie warunków pracy i nauki, ale przede wszystkim o kadrę pedagogiczną i wypracowanie wysokiego poziomu szkoły z wiodącym profilem matematyczno-fizycznym, klasami z rozszerzonymi językami obcymi i klasami sportowymi. W okresie transformacji, po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła. Pani Eugenia Pastuszek gromadziła materiały wspomnieniowe Sybiraków, organizowała zjazdy i spotkania, angażując młodzież i szkoły w kolejne obchody, publikowała i wydawała tomiki poezji i prozy, będąc autorką rozmaitych form wypowiedzi literackich. Aktywnie działała, docierając do szkół oraz urzędów, szukając wsparcia, a dzięki swoim wysiłkom – zdobywała je. Czyniła to wszystko, by ocalić od zapomnienia tych, którzy przeżyli Golgotę Wschodu i tych, którzy stamtąd nie wrócili.

To dzięki staraniom pani Eugenii Pastuszek, Zespół Szkół przy ul. Wąskiej przyjął imię Zesłańców Sybiru, a Związek Sybiraków ufundował szkolny sztandar. Również jej usilne starania o upamiętnienie męczeństwa Sybiraków zaowocowały w Kaliszu nazwą skweru i umieszczonym tam obeliskiem. Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana: w 1979 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 1993 r. Złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków, Złotym Krzyżem za Pracę Pedagogiczną, w 2014 r. Odznaką Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza, w 2019 r. nominowana do nadania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawanego przez Prezydenta RP. Była członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a od 2017 r. członkiem Kaliskiej Rady Pamięci Narodowej, działającej przy Prezydencie Miasta Kalisza. Zmarła dziś, 7 stycznia 2020 r.

 

Źródło: kalisz.pl


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl