iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!


Kalisz

Niezwykła wystawa - "Docieramy do granic barw i je przekraczamy"

2021-10-08 12:10:00

Tylko jeszcze przez kilka dni w Galerii 66 można doświadczyć niezwykłej wystawy, bowiem ekspozycja przygotowana przez fotografa, Marka Lapisa, działa na niemal wszystkie zmysły – wzrok, dotyk i węch. To efekt ciekawego projektu, będącego owocem współpracy artysty z osobami niewidomymi.

Na projekt „Granice barw” składa się kilka części: wielkoformatowe wydruki, wideo, obiekty fotograficzne i sensoryczne. Podczas jego tworzenia autor współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. - Starałem się spojrzeć na świat oczami niewidomych – powiedział Marek Lapis, podczas wernisażu. - Oni śnią obrazami, zapachami… Wymieniają długą listę doznań.

Praca nad projektem trwała około dwóch lat. - Najważniejsze i najtrudniejsze było przekonać ich do siebie. Tylko poprzez zdobycie zaufania mogłem dotrzeć do świata ich życiowych doświadczeń, dowiedzieć się, jak postrzegają barwy, co w ogóle dla nich znaczy barwa czy kolor. Opowieści były bardzo różne, bowiem część z nich nigdy nie widziała, a część straciła wzrok później – dodaje fotograf.

 

Wystawę mogą oglądać osoby niedowidzące i niewidome oraz widzące, które mogą zobaczyć, w jaki sposób widzą osoby niewidome. Natomiast niewidomi mogą sobie uzmysłowić, jakie ścieżki poznania są dla nich najważniejsze. Wystawę można zatem oglądać, dotykać i wąchać. Dla organizatorów, czyli pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ciekawym doświadczeniem była obserwacja uczestników dwóch wernisaży, które odbyły się tego samego dnia. W południe Galerię 66 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z terapeutą Marią Jarczewską oraz osoby niedowidzące i niewidome skupione w Polskim Związku Niewidomych Koło w Kaliszu z prezesem Józefem Tymkiem na czele. Po południu na otwarcie wystawy w większości przybyły osoby widzące, które po raz pierwszy zamknęły oczy, by „zobaczyć”...

- Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą – mówił Marek Lapis. - U osób widzących udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie, jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw.

Na wystawie, którą MBP pokazuje do 14 października, oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. - Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne – mówił o swoim projekcie Marek Lapis. Wystawę patronatem objął Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Wielkopolski, a dofinansował Urząd Miasta Poznania.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Fotorelacja
Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnieInformacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


SMOK AUDIO
FACEBOOK ikalisz.pl

Dni Karpia 2021