iKalisz.pl reklamy
Kalisz

Nowa wystawa Doroty Morawiec-Winiarskiej

Jej prace przedstawiają wizję postaci ludzkiej. Oscylując pomiędzy abstrakcją, a figuracją, głównie opierają się na równowadze. Postacie to uchwycone w pozach, ostro cięte, wyszlifowane ciała. W geście zasadą jest poszukiwanie prostoty, szukanie rozwiązań formalnych do budowania kształtu i formy.

Dorota Morawiec-Winiarska (ur. w 1989 r.) artystka wizualna, rzeźbiarka. Posiada tytuł magistra Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, który uzyskała w 2016 roku po studiach pod kierunkiem Christosa Mandziosa, Marka Sienkiewicza oraz Magdy Grzybowskiej. Jej ostatnia wystawa to ATELIER w Jednostce Mieszkalnej Le Corbusier w Marsylii. Brała udział w Sympozjum Rzeźby Współczesnej 2022 „Znaki Czasu” w Centrum Rzeźby Polskiej. Wyróżniona podczas pierwszej edycji OP Young. 

Głównym obszarem jej działań jest rzeźba, często wchodząca w relacje z rysunkiem. Mieszka i pracuje pod Wrocławiem.

Temat FIGURA wywodzi się wprost z nurtu figuracji w sztukach plastycznych.

Jego bezpośrednim źródłem jest zarówno obserwacja, gdy postrzegamy ciało ludzkie z pozycji „bycia wobec” jak i samoświadomość, gdy – jako ludzie – odczuwamy, myślimy własne ciało.

Patrząc na człowieka niejako z zewnątrz – możemy utożsamiać się z nim, ponieważ obserwowany schemat dotyczy nas samych.

Patrząc na tancerza w ruchu – w pewien sposób sami tańczymy, widząc biegacza, który sprintem przemierza przestrzeń – również w jakiś sposób jej doświadczamy. Wyczyniający ekwilibrystyczne wariacje parkourowcy, pobudzają nasze zmysły motoryczne.

Stawiając w ten sposób problem figury – jako formy zewnętrznej, osobnej i własnej jednocześnie – możemy w sposób zupełnie bezpośredni mierzyć się z rozumieniem rzeźby czy rysunku. Jesteśmy świadkami sytuacji, kiedy to wizja rzeźbiarza, rysownika – przekracza granicę ciał odbiorców sztuki, wnikając w skomplikowaną neurobiologiczną strukturę zmysłów i doznań, których podstawą jest własne doświadczenie ruchu i przestrzeni.

Analiza ciała w ruchu, przez który to ruch rozumiemy również pozę – czyli zatrzymanie w pewnym układzie ciała – leży u podstaw twórczości Doroty Morawiec-Winiarskiej. Innym aspektem jej badań są relacje – znowu – pomiędzy ciałem a ciałem, na przykład – pomiędzy matką a dzieckiem.

Temat macierzyństwa długo towarzyszył artystce w Jej twórczej drodze. Dziś – odkrywa dla nas nowe konstelacje – tak bliskiego tematu FIGURY.

Kuratorem wystawy jest Magda Grzybowska.

Wystawa jest czynna od 25.10 – 19.11.2023

Wernisaż 25.10.2023 godz. 18.00


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

eriko mobilny żuraw
Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU