iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Rolnictwo

O ekologicznym rolnictwie w Liskowie

2019-10-16 08:10:00

12 października, w sobotnie przedpołudnie, w Regionalnym Centrum Informacyjno–Doradczym Odnawialnych Źródeł Energii działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Liskowie, odbyło się Seminarium Unijne poświęcone „Rolnictwu ekologicznemu”.

Głównymi założeniami spotkania było zwiększenie zainteresowania polskich producentów rolnictwem ekologicznym, przedstawienie kroków niezbędnych w celu uzyskania certyfikacji oraz udzielenie porad dotyczących pozyskania środków unijnych.
 
Uczestników seminarium powitali Bartłomiej Balcerzyk z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Krzysztof Grabowski wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,  Zbigniew Słodowy wicestarosta kaliski, Jan Klemt sekretarz, dyrektor generalny Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.
Organizatorami seminarium było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, gmina Lisków oraz Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie. Współorganizatorami z kolei powiat kaliski, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.
 
Do udziału w seminarium zaproszono w szczególności rolników i przetwórców żywności, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, członkinie kół gospodyń wiejskich, członków Szlaku Kulinarnego „Kaliskie Smaki”, samorządowców różnych szczebli oraz sołtysów.
 
Daria Hawat z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Komisji Europejskiej  przybliżyła uczestnikom temat rolnictwa ekologicznego z perspektywy Komisji Europejskiej. O środkach finansowych, a konkretnie o możliwościach pozyskania unijnego finansowania informowała uczestników Aleksandra Blak z Lokalnego Punktu Funduszy Europejskich w Kaliszu.
 
Mateusz Sieradzki, koordynator Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska przybliżył sylwetki  nowych członków sieci, przyjętych w 2019 r. Obecnie liczy już 115 podmiotów, którzy podzieleni są według kategorii: gospodarstwa ekologiczne 14.8%, producenci wędlin 14.8%, przetwórnie owocowo-warzywne 22.2%, pasieki 14.8%, tłocznie olejów 3.7%, piekarnie i cukiernie 13.6%, zakłady mleczarskie 16%. 
 
Jedną z atrakcji był pokaz kulinarny przygotowany przez Kamila Klekowski, szefa kuchni, propagatora lokalnych produktów z dużym naciskiem na ryby słodkowodne oraz kuchni tradycyjnej, pomysłodawcy i organizatora wielu wydarzeń kulinarnych promujących produkty regionalne.
 
Nie zabrakło akcentu lokalnego. Dla wszystkich uczestników wystąpił Zespół Folklorystyczny „Liskowianie”. Powstał on w 1980 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Liskowie. Zespół uczestniczy w biesiadach, estradach folkloru Ziemi Kaliskiej oraz w innych przeglądach i festiwalach na terenie całej Polski i nie tylko. Liczne nagrody, dyplomy i podziękowania zgromadzone przez wszystkie lata działalności świadczą o znaczącym wkładzie Zespołu i Kapeli „Liskowianie” na rzecz rozwoju kultury oraz pielęgnowania tradycji ludowych regionu kaliskiego.
 
 
 


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl