iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Z regionu

Obwodnica Kalisza coraz bliżej!

2020-09-25 08:09:00

Zdjęcie: Iwona Cieślak - Urząd Miasta Kalisza
Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – podpisał dzisiaj program inwestycyjny na budowę obwodnicy Kalisza. Dokument ten gwarantuje zabezpieczenie pieniędzy na realizację tego zadania. Droga ma być gotowa w 2026 roku.

Obwodnica Kalisza wpisana została w rządowy program stu obwodnic. W Wielkopolsce powstanie ich łącznie osiem.

 

 

<p justify;\"="" style="text-align: justify;">
- Program inwestycyjny oznacza zagwarantowanie środków finansowych na budowę obwodnicy Kalisza. To ukoronowanie działań wielu polityków i samorządowców. Podpisanie dokumentu oznacza, że po zakończeniu prac dokumentacyjnych i planistycznych, poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie mógł ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Kalisza. To inwestycja warta setki milionów złotych – poinformował Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

- Dzisiaj otrzymaliśmy jasny sygnał, że inwestycja nabiera kształtu. Kończymy prace związane ze studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym i z wyborem wariantu przebiegu drogi, ale dzięki gwarancji finansowania jesteśmy tak blisko budowy obwodnicy, jak jeszcze nigdy dotąd. W imieniu Miasta i mieszkańców, podczas konsultacji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wskazałem optymalny dla Kalisza wariant przebiegu drogi. To wariant przebiegający najdalej od centrum miasta. Nie wyobrażam sobie obwodnicy biegnącej przez Kalisz, przecinającej go na dwie części i uniemożliwiającej dalszy rozwój – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Krystian Kinastowski.

Ostateczny przebieg drogi będzie wybrany przede wszystkim w oparciu o wyniki analizy wielokryterialnej trzech wariantów zaprezentowanych przez projektanta. Najlepszą punktację uzyskał tutaj wariant zakładający przebieg drogi poza granicami miasta. Część mieszkańców innych miejscowości ma w tym zakresie inne preferencje.

- O inwestycji będziemy rozmawiać i przekonywać wszystkich do wariantu sugerowanego przez fachowców. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że mamy konkret dotyczący obwodnicy. Dzisiejszy podpis pana ministra pod programem inwestycyjnym gwarantuje środki na budowę drogi. Głos mieszkańców, od dawna wyczekujących obwodnicy, został wysłuchany – wyjaśnił Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Oprócz gwarancji finansowania dla inwestycji, przedstawiono dzisiaj również harmonogram prac. Według założeń obwodnica Kalisza gotowa będzie w 2026 roku.

- Na początku 2021 roku złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod koniec 2022 roku, mając już decyzję, będzie można ogłaszać przetarg na realizację obwodnicy w formule zaprojektuj i wybuduj. W 2024 roku na placu budowy wbite będą łopaty, a dwa lata później pojedziemy już obwodnicą Kalisza – zapowiedział Marek Napierała, dyrektor poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Sama obwodnica Kalisza ma mieć długość 19 km. Będzie to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, w standardzie drogi głównej przyspieszonej. Cały nowy odcinek krajowej dwudziestki piątki od Ostrowa Wielkopolskiego do Konina, w który wpisuje się kaliska obwodnica,  będzie miał natomiast długość 68 km.

Podpisanie programu inwestycyjnego dla budowy obwodnicy Kalisza odbyło się w Kokaninie – niecały kilometr od węzła drogowego, stanowiącego północny koniec obwodnicy.


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl