iKalisz.pl reklamy
Ciekawostki

Odznaka Honorowa Miasta Kalisza dla Pani Marii Znojewskiej

2022-06-10 08:49:50
Zdjęcie: Magdalena Bartnik - KPM

Pani Maria Znojewska, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała z rąk prezydenta Krystiana Kinastowskiego i przewodniczącego RMK Tadeusza Skarżyńskiego, Odznakę Honorową Miasta Kalisza.


Pani Maria urodziła się w Warszawie, w konspiracji działała od 1942 roku. W czasie powstania była łączniczką. Została ranna. od ponad dwudziestu lat mieszka w Kaliszu i z naszym miastem czuje się związana. W sierpniu skończy sto lat. Cieszy się dobrym zdrowiem. Ma zapewnioną opiekę.

- Z dumą wspólnie z Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza wręczyliśmy pani Marii Honorową Odznakę Miasta Kalisza. Niech to wyróżnienie będzie wyrazem naszego szacunku i wdzięczności za walkę o wolność Polski – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Maria Znojewska urodziła się 15 sierpnia 1922 r. w Warszawie. Ponad 20 lat temu przeprowadziła się do Kalisza, gdzie mieszkała jej siostra. Maria Znojewska zdobyła wykształcenie średnie, ekonomiczne. Pracowała w Zjednoczonych Browarach Haberbusch i Schiele AG. W czasie wojny kontynuowała naukę w Szkole Handlowej w ramach tajnego nauczania. Była nastolatką, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa. Jak wspomina, było to wydarzenie, które dramatycznie zmieniło jej życie. Zmusiło ją do szybkiego wejścia w dorosłość. Jako uczestniczka powstania warszawskiego – łączniczka o pseudonimie Alina – walczyła o niepodległość kraju. Przed wojną, w 1937 r., wstąpiła do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Jej instruktorką była kuzynka Irena Majewska-Bojnarowska. Szkolenia odbywały się na terenie Gimnazjum Tomasza Zana w Pruszkowie oraz na obozach letnich nad morzem. W konspiracji działała od lipca 1942 r. w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 6. Rejonie „Helenów”. Maria Znojewska utrzymywała łączność z Warszawą i obozem przejściowym dla ludności cywilnej – Dulagiem 121. Wyprawiała się z Pruszkowa na Wolę i Ochotę. Została ranna w sierpniu 1944 r., w rejonie Placu Narutowicza. Ponieważ była głodna i zagubiła się, pozostała przez jakiś czas w punkcie opatrunkowym jako pomoc.

Za swoje zasługi otrzymała Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”.

Marię Znojewską cechuje patriotyzm i miłość do ojczyzny. Jest wzorem walki o godność i człowieczeństwo.

Źródło: KPM Kalisza


Czytaj również

Praca
POLUB NAS NA FACEBOOKU