iKalisz.pl reklamy
Ważne sprawy

Ognisko ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Zagazowano ponad 14 700 kaczek

2022-12-30 07:01:00

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego spotkał się w Starostwie Powiatowym w Kaliszu, by omówić problem ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Ognisko wykryto w Podzborowie w gminie Ceków-Kolonia, w środę 28 grudnia. Jeszcze w tym samym dniu, ponad 14 700 kaczek zostało zagazowanych i w nocy z 28 na 29 grudnia oddanych do utylizacji do zakładu w Krotoszynie.


Gmina Ceków-Kolonia i Gmina Żelazków jest obszarem zapowietrzonym, konkretne miejscowości zostaną wymienione w Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego. Obszarem zagrożonym są miejscowości z odległości około 7 km od strefy zapowietrzenia, czyli 10 km od ogniska. Są to tereny gmin Opatówek, Żelazków, Koźminek, Lisków, Mycielin, Stawiszyn.

Na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym, obowiązują nakazy i zakazy wynikające z rozporządzenia wojewody. Jednocześnie na terytorium całego kraju obowiązują zasady dotyczące bioasekuracji, do których muszą stosować się producenci drobiu, by zapobiegać chorobom w swoich gospodarstwach.

Gminy zgodnie z rozporządzeniem wojewody, będą musiały oznaczyć teren zagrożony i zapowietrzony, powinny to być znaki odblaskowe, widoczne z odległości 100 m, informujące o zagrożeniu.

 

Spotkaniu przewodniczył wicestarosta kaliski Zbigniew Słodowy oraz dr Miłosz Bąkowski Powiatowy Lekarz Weterynarii. Uczestniczył w nim też Mieczysław Łuczak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz powiatowe służby i reprezentacja gmin Ceków-Kolonia, Żelazków i Godziesze Wielkie.

 

To trzecie ognisko ptasiej grypy w tym roku w powiecie kaliskim. Pierwsze pojawiło się 15 lutego w Koźlątkowie, gdzie zutylizowano 5,5 tys. kaczek, drugie ognisko wykryto 22 lipca w Ostrowie Kaliskim, gdzie zutylizowano ponad 8 tysięcy gęsi. W skali kraju ognisko w Podzborowie jest 61. ogniskiem ptasiej grypy.

 

To co najważniejsze dla mieszkańców na terenie zagrożonym i zapowietrzonym to to, że nie wolno wypuszczać na zewnątrz drobiu hodowanego w gospodarstwie. Powinien znajdować się on tylko w kurnikach lub wolierach. Picie dla drobiu powinno być zostawiane pod dachem. Ptasią grypę głównie przenosi się przez dzikie ptactwo podróżujące między zbiornikami Jeziorsko i zbiornikami oraz Stawami Milickimi. Gospodarstwa produkujące drób muszą zachowywać określone zasady bioasekuracji w okolicy kurników i na terenie całego gospodarstwa. Hodowcy z Podzborowa nie będą mogli zasiedlić kurników nowym ptactwem do około 28 stycznia 2023 roku. To duże straty w produkcji drobiu - podkreślano na spotkaniu.

Źródło: powiat.kalisz.pl


Czytaj również

ubojnia gola
HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN
POLUB NAS NA FACEBOOKU