iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Z powiatu

Opatowska biblioteka już w "Cukierni"

2019-12-13 08:12:00

Uroczyście otwarto odrestaurowany obiekt i tym samym zakończono realizację największej w 2019 roku inwestycji w gminie Opatówek - kompleksową modernizację Domku Gotyckiego, tzw. "Cukierni", gdzie przeniesiona została Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, obchodząca w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia.

W tym roku biblioteka w Opatówku obchodzi 70-lecie istnienia i 20-lecie pełnienia zadań książnicy powiatowej. Dlatego też w czasie uroczystości nie zabrakło podsumowań, gratulacji i życzeń dla pracowników placówki. Dyrektor Małgorzata Matysiak przedstawiła interesującą prezentację dotyczącą działalności biblioteki na przestrzeni ostatnich lat.

 

Warto przypomnieć, że prace związane z przebudową i rozbudową Domku Gotyckiego, tzw. ''Cukierni'' trwały od marca do listopada bieżącego roku. Wykonawcą był Zakład Remontowo-Budowlany MAX-BUD Wojciech Przepiórka. W ramach przeprowadzonych prac budynkowi przywrócona została pełna sprawność techniczna. Oprócz remontu fasady, gruntownemu remontowi poddano również wnętrze budynku. Zrekonstruowano charakterystyczne streczyny i duże gotyckie okna. Wszystkie prace prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków. W ramach projektu zakupione zostało także niezbędne wyposażanie. Całkowita wartość prac modernizacyjnych to ponad 2 mln zł, a pozyskane przez gminę dofinansowanie z WRPO 2014+ wynosi 512 856,01 zł.

Domek Gotycki to budynek o charakterystycznej zabudowie pochodzący z początku XIX wieku. Wchodził on w zakres dóbr, jakie generał Józef Zajączek - namiestnik Królestwa Polskiego w latach 1815-1826 otrzymał z rąk Napoleona Bonaparte w uznaniu zasług żołnierskich. Stąd też na elewacji niższej części budynku od strony ulicy Kościelnej umieszczony jest herb rodziny Zajączków - ''Świnka'' wykonany z piaskowca. W okresie międzywojennym mieściło się tutaj przedszkole Narodowej Organizacji Kobiet. Od czasów wojny był to budynek mieszkalny. Teraz zapisana zostanie nowa karta w bogatej historii tego budynku, bowiem od grudnia mieści się tam będzie Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku.

 

 

Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl