iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Sportowe wydarzenia z powiatu kaliskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Wydarzenia

Orkiestry dęte znów zagrają!

2020-08-07 10:08:00

W sierpniu orkiestry dęte znów zagrają przy Baszcie Dorotce w Kaliszu! Będzie to jedna z pierwszych, nielicznych okazji do plenerowego spotkania się z "żywą" muzyką w tym roku.

XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Szczegóły poniżej.

 

Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17.00

Niedziela, 9 sierpnia 2020

  • Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie, kapelmistrz Marek Kubera

Zespół działa nieprzerwanie od 1919 r.: początkowo jako Koło Muzyczne przy OSP, które w późniejszym czasie przekształciło się w orkiestrę dętą. W roku 1998 orkiestra otrzymała Puchar Zarządu OSP Rzeczpospolitej Polski, a także zajęła V miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kępnie. W zeszłym roku udało się powtórzyć sukces zajmując V miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr OSP w Kaliszu. Na koncie orkiestry są także powitanie polskiej kadry kajakarzy i kajakarek powracających z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro oraz uroczyste powitanie medalistki Marty Walczykiewicz na kaliskim Rynku. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w biciu rekordu Polski w wykonywaniu „Roty”. W ostatnich latach muzycy orkiestry godnie reprezentowali powiat kaliski podczas XIII Wrzesińskiego Festiwalu Orkiestr Dętych oraz dwóch kolejnych edycji „Gryfickich Dęciaków”.

 

  • Orkiestra Dęta Sulmierzyckiego Domu Kultury, kapelmistrz Mariusz Kaźmierczak

Jej początki sięgają 1935 r. kiedy to powstała orkiestra przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Po przerwie w czasie II wojny światowej zespół reaktywowano przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Opiekę nad orkiestrą sprawowało także Towarzystwo Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej oraz Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sulmierzycach. Orkiestra w swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, marsze, utwory biesiadne, pieśni kościelne, kolędy. W ostatnich latach zespół dwukrotnie organizował w Sulmierzycach koncerty kolęd, w których uczestniczyły orkiestry z Krotoszyna, Kobylina, Odolanowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Orkiestra koncertuje podczas uroczystości państwowych i kościelnych w mieście i okolicy, bierze udział w przeglądach i koncertach organizowanych w kraju i za granicą – występowała w Danii (1996) i na Węgrzech (2006).

 

Sobota, 15 sierpnia 2020

  • Big Band Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Muzyka (po godzinach)”

Zespół tworzą wieloletni członkowie orkiestry dętej w Blizanowie. Celem tego projektu muzycznego jest rozwijanie i utrwalanie pasji muzycznych oraz propagowanie kultury muzycznej. Inspiratorem, współzałożycielem i prowadzącym obecnie zespół jest dawny kapelmistrz a dziś lider Big Bandu Lechosław Nowak. Zespół  w swoim programie posiada big bandowe aranżacje znanych dawnych oraz współczesnych przebojów polskiej oraz zagranicznej estrady. W zespole występuje również wokalistka Kornelia Raźniewska, która ma na swoim koncie wiele nagród krajowych i międzynarodowych konkursów. Zespół aktualnie działa w ramach Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego MUZYKA (PO GODZINACH).

 

  • Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Czajków, kapelmistrz Krzysztof Sowa

Orkiestra Dęta Straży Ogniowej w Czajkowie powstała w 1922 r. W 2009 r. utworzono grupę mażoretek, której instruktorką jest Martyna Buda. W roku 2010 Gmina Czajków objęła mecenat nad orkiestrą, a funkcję kapelmistrza przejął Krzysztof Sowa. Orkiestra wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca w konkursach parad ulicznych, koncertów scenicznych i pokazów musztry paradnej. W ostatnich latach dwukrotnie wywalczyła Brązowy Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Muzycy swoimi występami uświetniają również uroczystości poza granicami naszego kraju – grali już w Niemczech oraz Chorwacji. W 2017 r. orkiestra odznaczona została Medalem Honorowym Za Zasługi dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medalem Honorowym Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. 

 

Niedziela, 16 sierpnia 2020

  • Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski

Powstała w 1987 r. i od tej pory czynnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, przeglądach i festiwalach. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, jak również marszowe, rozrywkowe, patriotyczne oraz muzykę filmową. Do ostatnich osiągnięć orkiestry należą II miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu oraz I miejsce w klasyfikacji powiatowej w 2017 r., X miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie w 2017 r., I miejsce w XIII Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w 2019 r. (podczas tego Turnieju kapelmistrz Adrian Wałowski otrzymał również nagrodę dla najlepszego dyrygenta), I miejsce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w 2019 r. - orkiestra zajęła również I miejsce w klasyfikacji powiatowej.

 

  • Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, kapelmistrz Marcin Heliński

Orkiestra powstała w 1932 r.. Funkcję kapelmistrza od trzech lat pełni Marcin Heliński i w tym okresie skład orkiestry znacznie się odmłodził oraz w szeregi wstąpiły dziewczęta. Orkiestra wielokrotnie brała udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP odbywającym się w Kępnie. W 2009 r. koncertowała w Niemieckim Blankenburgu. W 2015 r. wystąpiła podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. W 2018 r. orkiestra uczestniczyła w 50. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2019 r. w VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Orkiestra uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach parafialnych oraz patriotycznych odbywających się na terenie gminy.

 

Niedziela, 23 sierpnia 2020

  • Orkiestra Dęta OSP Mycielin, kapelmistrz Mariusz Trzciński

Powstała w 2008 r. W swoim repertuarze posiada utwory rozrywkowe, pieśni patriotyczne, marszowe i kościelne. Młodzi muzycy swoimi występami wzbogacają uroczystości szkolne, gminne oraz kościelne. W 2009 r. zespół zdobył nagrodę publiczności podczas X Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Kaliskiego w Słuszkowie. W 2014 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP orkiestra otrzymała VI miejsce oraz prawo udziału w XXIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Ciechocinku. W roku 2017 na Przeglądzie Wojewódzkim otrzymała V miejsce, a jednocześnie III miejsce w klasyfikacji powiatowej, co umożliwiło dalszą rywalizację pośród najlepszych orkiestr w kraju. Orkiestra jest chętnie zapraszana do wspólnego koncertowania przez zaprzyjaźnione orkiestry z całej Polski.

 

  • Orkiestra Dęta OSP Wieruszów, kapelmistrz Przemysław Dudek

Orkiestra powstała w 1910 r., po I wojnie światowej reaktywowała działalność w 1925 r. a po II wojnie w 1977 r. Ciągle rozwija się i „odmładza”, wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków. Prezentuje się podczas uroczystości samorządowych, strażackich, kościelnych, letnich koncertów plenerowych czy imprez z okazji Dni Miast w regionie. Występowała m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, zespołem Domowe Melodie oraz supportowała takie zespoły jak Czarno Czarni i Kombi. W 2017 r. podczas licznych wydarzeń jubileuszowych zaprosiła do współpracy nie tylko lokalnych wykonawców, ale i mażoretki z różnych stron Polski. Największą nobilitacją i najciekawszym wydarzeniem dla zespołu był koncert w Filharmonii Łódzkiej inaugurujący sezon Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego w 2016 r.

 

Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17.00

Niedziela 30 sierpnia 2020

  • Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski

Orkiestra powstała w kwietniu 1956 r. przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. Od 1991 r. funkcjonuje przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Bierze czynny udział w każdej nieomal uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych, zyskując sympatię i uznanie mieszkańców miasta. Orkiestra wyjeżdża również do zaprzyjaźnionych z Krotoszynem miast partnerskich na zachodzie Europy. W swym repertuarze posiada utwory marszowe, koncertowe i rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego repertuar został poszerzony o orkiestrowe aranżacje standardów muzyki filmowej. W 2016 r. zdobyła „Srebrne Pasmo” na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

 

  • Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 r. W październiku 1999 r. orkiestra koncertowała u Ojca Św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 r. otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 r. zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 r. orkiestra nagrała pierwszą płytę. W roku 2016 podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru Orkiestra ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną  różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z artystami różnych teatrów, z orkiestrami wojskowymi i policyjnymi oraz chórami.

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iKalisz.pl

Fotorelacja
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

iKalisz.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikalisz.pl