iKalisz.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iKalisz.pl

Aktualności z kalisza, wiadomości z Kalisza,

Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Kaliszu.

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu kaliskiego.

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu kaliskiego.Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.
Kalisz

Pamiątki Mieszczańskich trafiły do biblioteki

2021-03-25 08:03:00

Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyły się o wyjątkową kolekcję XIX-wiecznych obrazów. Wszystko dzięki darowi Zofii Borowiak, która rodzinne pamiątki rodziny Mieszczańskich herbu Łabędź, przekazała na ręce dyrektora biblioteki, Roberta Kucińskiego.

W ich oficjalnym przekazaniu oprócz Zofii Borowiak i dyrektora Kucińskiego, uczestniczyli także m.in. małżonek pani Zofii – Adam Borowiak, dyrektor kaliskiej bibliotek w latach 2003-20, Monika Sobczak-Waliś,  kierownik  Działu  Zbiorów  Specjalnych  i  Regionalnych  MBP w Kaliszu  oraz Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej. Obrazy do końca marca będą prezentowane w Galerii 66 w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66.

Zaś uwieczniono na nich przedstawicieli aż czterech pokoleń zasłużonej dla Kalisza i ziemi kaliskiej rodziny Mieszczańskich. Z portretów spoglądają m. in. urodzony w Horyngrodzie w 1774 r. nestor rodu Władysław oraz jego żona Aniela z Jaworskich, lekarz sztabowy b. wojsk napoleońskich, powstaniec 1830/31 r. i właściciel majątku Głaniszew - Kazimierz Maciej (1803-1863) oraz jego żona Nepomucena z Boesów (1815-1848), inicjator Towarzystwa Lekarzy Guberni Kaliskiej oraz lekarz w Męskim Gimnazjum Klasycystycznym  w Kaliszu - Kazimierz Józef (1840-1881), powstaniec 1863 r. i właściciel dóbr Wójcice - Antoni (1846-1924), a także Ludwik Kazimierz (1872-1925), właściciel dóbr Lubanów i jego żona Klementyna z Arnoldów (1874-1912).

Warto wspomnieć, iż w posiadaniu Zofii Borowiak znajduje się również dziennik skreślony ręką Kazimierza Macieja Mieszczańskiego między marcem a grudniem 1862 r., czyli tuż przed wybuchem powstania  styczniowego i krótko przed śmiercią autora. Zapisane w nim informacje  dotyczą m. in. życia codziennego w majątku Głaniszew, a dołączony do  niego inwentarz, sporządzony po śmierci Kazimierza, stanowi dodatkowe  źródło informujące dość szczegółowo o wielkości dóbr czy wyposażeniu dworu.

(alf)


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Fotorelacja
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.Informacje na temat edukacji w Kaliszu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Kaliszu i okolicy.


Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu gostyńskiego.

SMOK AUDIO


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl